Letërsi/Përkthim

Gratë-Janis Ricos

Gratë-Janis Ricos Janë shumë të largëta gratë. Çarçafët u kundërmojnë natën e mirë. Vendosin bukën mbi tryezë, që të mos ua ndiejmë mungesën. Atëherë e kuptojmë se faji ishte yni. Ngrihemi nga tryeza dhe themi: “U lodhe shumë sot” apo “rri, do ta ndez unë llambën”. Kur ndezim shkrepësen, ajo kthehet ngadalë dhe niset me… … Keep Reading

Pikturë

E varur nga arti/PEGGY GUGGENHEIM-PJESA I

 A mendon se ka qenë një jetë e çmendur? Padyshim! Ka qenë e gjitha për artin dhe dashurinë.  Arti i madh është i pavdekshëm      PJESA I BBC 2015 Ndërmjet viteve 1978-1979, Peggy Guggenheim dha atë që më pas do të ishte intervista e fundit e jetës së saj, për biografinë e saj nga… … Keep Reading

Letërsi

FILL I GJETUN-Martin Camaj

FILL I GJETUN-Martin Camaj Natën që shkoi u fikën dritat e mbeti qyteti në terr deri n’agim. Amvisat kërkuen llampat vojguri e s’i gjetën në terr. Në nadje ra dielli e zbeu faqet e rrokaqiellëve. Në nadje vrejta rrethin e andrrave në truell e gjeta fillin e tretun në pikën e ndaljes së dritës.   … Keep Reading

Kronikë nga Dogville

GRACKA PRIMITIVE-Kujtim Drishti

Në një shkrim të mrekullueshem drejtuar studentëve të mjekësesisë, me titull «Etika e kërkimit shkencor», Karl Popper, filozof  i shkencave të shekullit të XX-të, përqendrohet  në  qëndrimin që mbajnë  njerëzit ndaj gabimit. Ai  thotë  se meqë progresi    i detyrohet  më shumë  korigjimit të gabimeve se sa grumbullimit të njohurive, ne duhet të hidhemi pa komplekse në… … Keep Reading

Letërsi

Gjoni i Madh-Erjon Papagjoni

Gjoni i Madh-Erjon Papagjoni …Mes një kurore malesh madhështorë, mbuluar nga pyje bredhash të lartë, shtrihej një Luginë e gjerë, dhe mbi të, një fshat i madh. Legjendat rrëfenin se shekuj e shekuj më parë, në fillesat e njerëzimit, tamam në kohët kur majmuni u bë njeri, a thjesht zuri ta quante veten të tillë,… … Keep Reading

Në kohërat e kolerës

Aleksis Cipras

Aleksis Cipras është kryeministri i 14-të i Greqisë, pas rivendosjes së demokracisë greke, nga viti 1974 e në vazhdim. Eshtë gjithashtu kryeministri i parë i një partie të majtë në pushtet, por edhe kryeministri i parë i Greqisë që ka lindur pas viteve ’70. Ai lindi në  Athinë, në 28 korrik 1974. Nëna e tij… … Keep Reading

Letërsi

Normalët-Erjus Mezini

Normalët-Erjus Mezini – Oh, unë nuk e di se çfarë flas. Të më falni të gjithë! Ju kam mërzitur. Ju kam lodhur sot. Ju prisha festën. Pa dashje e bëra, shokët e mi. Po ja, kisha një ëndërr edhe unë i mjeri për qytetarin tonë të dashur. Desha ta bëj normal dhe akoma dua. Por… … Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

I KËRCËNUARI-JORGE LUIS BORGES

I KËRCËNUARI-JORGE LUIS BORGES Është dashuria. Duhet të fshihem ose të marr arratinë. Si në një ëndërr mizore, ngrihen muret e burgut të saj. E hirshmja maskë ka ndryshuar, por si gjithmonë është e vetmja. E për çfarë do të më vlejnë hajmalitë e mia: përdorimi i shkronjave, erudicioni i mugët, mësimi i fjalëve që… … Keep Reading

A(rt)ktivizëm/Biseda/Letërsi

Poezia duhet të jetë  molotov i mbushur me ankth, kujtesë dhe zjarr. Nëse ajo nuk është e rrezikshme, nuk është poezi/Bisedë me aktivistin Klodi Leka

Bisedë me aktivistin Klodi Leka mbi letërsinë dhe politikën. Ai është anëtar i Organizatës Politike prej pesë vitesh dhe si i tillë e sheh të pandarë artin nga politika. Leka rrëfen disa detaje tronditëse në fillimet e viteve të tij studentore ku u formësua nderëgjegjia e tij sociale dhe politike: Kur zbarkova në Tiranë si… … Keep Reading

Kronikë në sepia

Kur harron se për ku ishe nisur…

Plani i gruas në foto ishte të hidhej e t’i jepte fund jetës,  por i doli diçka e papritur rrugës… Këta policë e penguan në realizimin e projektit që kishte aq për zemër.  Kështu ajo harroi se për ku ishte  nisur dhe filloi të kacafytej me “sabotuesit” që u përpoqën t’i shpëtonin jetën… Njërit i… … Keep Reading

1 50 51 52 53 54 66
Go to Top