Category archive

Muzikë

Prezantimi i muzikës shqiptare jashtë vendit, një detyrë morale dhe jetësore/Florian Vlashi

Florian Vlashi Në një intervistë të dhënë para disa vitesh në Revistën Muzikore “Mundoclasico” në Spanjë, i kam quajtur instrumentistët e sotëm “trubadurët modernë”. Ashtu si trubadurët që udhëtonin nëpër oborret mbretërore në shekullin XII-XIII për të prezantuar artin e tyre, si dhe të rejat e vendeve nga vinin, edhe instrumentistët sot kanë një lëvizje… Keep Reading

Muzikë

Disa shkrime nga revistat e huaja për violinistin shqiptar Florian Vlashi

25 Vjetori i Grupo Instrumental Siglo XX JEHONA E KONCERTIT GRUPO INSTRUMENTAL SIGLO XX: 25 vite në avangardë Hugo Álvarez Dominguez Është gjithmonë e vështirë të formosh dhe të konsolidosh një grup rreth muzikës bashkëkohore; por OSG-ja ka Grupin Instrumental Siglo XX, i cili është kthyer në një pikë referimi kombëtar. Ai dje festoi 25… Keep Reading

A(rt)ktivizëm/Muzikë

Get succesful or die trying/Arbër Zaimi

  Arbër Zaimi Dje në rrjetet sociale ishin postuar dy foto përbri njëra-tjetrës, në njërën popstarja britanike me origjinë shqiptare Dua Lipa merrte pasaportën e Shqipërisë nga kryeministri Edi Rama, në foton tjetër disa djem të rinj brenda një autobusi të vjetër mbanin pasaportat shqiptare në duar teksa shkonin për mërgim. Pati komentues nga Kosova… Keep Reading

A(rt)ktivizëm/Muzikë

NEO-NAZIZMI ËSHTË MANIFESTIMI I BISHËS QË KEMI BRENDA VETES/Manos Haxidhakis

Manos Haxidhakis Neo-nazizmi, fashizmi, racizmi dhe çdo veprim antihuman nuk vjen nga ideologjia e disave, nuk përmban ideologji dhe nuk sintetizon ideologji. Është manifestimi – shprehja e bishës, që ne të gjithë kemi brenda nesh, pa asnjë ndalesë gjatë rritjes së saj, atëherë kur rrethanat politike dhe sociale ndihmojnë dhe përforcojnë praninë e tij barbare… Keep Reading

A(rt)ktivizëm/Muzikë

Nga dita e një violinisti/Florian Vlashi

Ndoshta mënyra më e mirë për të ndenjur në Durrës paska qenë ikja prej tij…   Florian Vlashi 07:20. Zgjohem nga një rreze dielli që më bie në sy, e cila hyn fshehurazi ndërmjet dy perdeve me partiturat e Mozartit, pikërisht aty ku është Rrëmbimi nga Saraji. Hap dritaren. Dëgjohet një “korale” zogjsh. Dal në… Keep Reading

A(rt)ktivizëm/Muzikë

Unë jam ai hebreu i vogël që shkroi Biblën-Vështrim mbi një tekst të Leonard Cohen-it/Arbër Zaimi

   Arbër Zaimi Në këngën “The future”, kolonë zanore e filmit “Natural Born Killers”, poeti këngëtar, Leonard Cohen, e vë veten në rolin e fat-thënësit anonim (unë jam ai hebreu i vogël që shkroi Biblën – thotë). Rapsodi sheh në të ardhmen, larg apo afër, doemos një kataklizmë. Parasheh (ashtu si Yeats tek “The second… Keep Reading

Muzikë

Bohemian Rhapsody-Arti që i mbijetoi vdekjes/Aldo Muçaj

Aldo Muçaj Më 2017, Green Day, organizoi një koncert në Hyde Park. Përpara se artistët të dilnin e të performonin në skenë, për të mbajtur të karikuar një turmë prej 65 000 vetësh, dikush prej inxhinierëve të zërit, jo pa qëllim, vuri muzikë. Dhe magjia ndodhi. Sapo filloi “Bohemian Rhapsody”, ajo turmë e paorganizuar gjeti… Keep Reading

Letërsi/Muzikë

Sa bukur do të ishte sikur çdo njeri para se të flinte të lexonte një poezi/Me poeten Zhuljana Jorganxhi

Atë që të jep leximi i një poezie, romani, tregimi apo novele, nuk mund të ta japë askush, sepse ato të ndihmojnë të ëndërrosh-Zhuljana Jorganxhi Arlinda Guma: Ju jeni një poete, që keni shkruar edhe shumë tekste këngësh, që janë shfaqur së shumti në festivalet e fundvitit. Madje përmendja e emrit tuaj ishte njëfarë garancie… Keep Reading

Bella Ciao-Kënga që u bë himn i të shtypurve

Bella Ciao-Kënga që rrëfeu vuajtjet e grave italiane në fusha, “nën kamzhikun” e mbikëqyrësit. Si u bë ajo himni i partizanëve dhe i të shtypurve. Kënga «Bella Ciao» është një këngë italiane partizane e Luftës së Dytë Botërore. Krijuesi i saj është i panjohur, siç nuk është e ditur data e saktë e qarkullimit. Megjithatë,… Keep Reading

1 2 3
Go to Top