Category archive

Kinema

Kinema

“Lista e Schindlerit” dhe njeriu që e frymëzoi

28 vjet më parë, në mars të vitit 1994, filmi i regjisorit Stiven Spielberg: ”Lista e Schindlerit”, fitoi 7 çmime Oscar. Ky film është konsideruar si një nga performancat më të rëndësishme në historinë e të gjithë filmave kushtuar Holokaustit, sepse frymëzoi të gjithë të mbijetuarit të rrëfejnë torturat e tyre dhe bëri gjithë botën… Keep Reading

Biseda/Teatër

Teatri Kombëtar i Tiranës, pavarësisht se është teatër publik dhe i financuar me fonde publike, më tepër i ngjason një teatri privat që, duke prodhuar komedi të shpifura komerciale, synon ta mbushë medoemos sallën me publik/Bisedë me dramaturgun Jeton Neziraj

Bisedë me dramaturgun Jeton Neziraj. Ai është autor i shumë pjesëve teatrale të suksesshme, vënë në skenë në Kosovë, në shumë shtete europiane, në Amerikë, etj. Dramat e tij janë të ndërtuara së shumti mbi tema aktuale, politike; pika nevralgjike të Ballkanit. Ai është edhe drejtues i Qendrës Multimedia në Kosovë, me një veprimtari kulturore… Keep Reading

Kinema

SOFIA COPPOLA: “FILMI ËSHTË ÇËSHTJE FAMILJARE”

Zonja Coppola, Michael Douglas ka thënë njëherë se për pesëmbëdhjetë vitet e para të karrierës së tij ai ndihej sikur të ishte “i mallkuar për të qenë suksesshëm” vetëm për shkak të babait të tij. A është kjo një ndjenjë që ju e kuptoni ndërsa ndiqni gjurmët e babait tuaj si regjisore? Sofia Coppola: Unë mendoj se… Keep Reading

A(rt)ktivizëm/Kinema

Shoqërisë së spektaklit, me neveri…./Arlinda Guma

Kështu, sipas kësaj logjike, tashmë ka mbetur vetëm që shkrimtari, piktori, kompozitori apo regjisori, të heqë pantallonat në shesh si Pisanello-ja; të plasë mu aty një skandal të madh, sepse vetëm kështu mund të flitet diku edhe për artin e tij.      Arlinda Guma Ka një personazh në një film të Woody Allen-it, të… Keep Reading

Kinema

BILL MURRAY: “UNË NUK JAM NGA ATA ÇUNAT”

Zoti Murray, ju nuk keni agjent apo menazher dhe njerëzit thonë se nuk keni as celular. Çfarë duhet të bëjë një regjisor, që ka në mendje një rol të përsosur për ju, për t’ju përfshirë në një projekt? BILL MURRAY: Në të vërtetë çelësi do të ishte të kishte një skenar të mirë. Nuk është… Keep Reading

Kur Diana Çuli të vret dhe të vjedh përkthimet/Ilirjan Blloshmi

Ilirjan Blloshmi Diana Çuli është skenariste e filimit “Bregu i ashpër“. Para se të bënte këtë skenar ajo ka bërë ekspertizën e Genc Lekës. Në akt-ekspertizë ajo shkruante: 1 – Për poezinë “Pa titull”, eksperti konkludon se “është pesimiste, se autori shpreh dëshpërimin që i ka kaluar jeta e fëmijërisë, e cila ka qenë e… Keep Reading

Kinema

ANDY WARHOL: DRAKULA APO HIRUSHE?

ANDY WARHOL: Pioneri dhe figura qëndore e Artit Pop! Andy Warhol, një nga artistët më të famshëm të shekullit të 20-të. Si një pioner dhe figurë qëndrore e Artit Pop, Andy Warhol jo vetëm që influencoi shumë artistë, por ai la gjithashtu gjurmët e tij edhe në Hollywood. Nga posterat e tij të objekteve të… Keep Reading

1 2 3 8
Go to Top