Category archive

Pikturë

SI E RISHPIKËN ARTIN EKSPRESIONISTËT GJERMANË

Veprat shokuese, të gjalla, të papërpunuara të cilat shpërthyen vlerat borgjeze. Në fund të shekullit, një ajër i trashë, i rëndë kishte rënë përmbi “fantazmat” krijuese të Gjermanisë. Artistët nëpër qytetet kozmopolitane si Mynihu, Drezdeni, dhe Berlini ishin të frustruar. Ata ndiheshin të mbytur nga doket dhe traditat strikte borgjeze dhe edukimi për artin, i… Keep Reading

Pikturë

Hans Hartung-Një nga etërit e artit abstrakt

Shpikësi i një gjuhe të re piktoreske! Hans Hartung, i lindur në Gjermani në vitin 1904 (më vonë ai mori nënshtetësinë franceze), konsiderohet si një nga etërit e artit abstrakt, por gjithashtu edhe i “Tachisme-it” (stil francez i pikturës abstrakte të viteve 1940 dhe 1950). Të mbushura me dinamizëm dhe liri, pikturat e Hans Hartung-ut… Keep Reading

Street Art

BANKSY-ARTI I RRUGËS

Banksy është një nga artistët e gjallë më të famshëm në botë. Dhe megjithatë, ai ia ka dalë që ta ruajë sekret identitetin e tij për gjithë këto vite. Ai nuk ka dalë kurrë në televizor apo në ndonjë fotografi, dhe mbetet plotësisht një i huaj për çdo “paparazzi”. Kështu që kjo na bën të… Keep Reading

Pikturë

EGON SCHIELE-Ekspresionizmi austriak

EGON SCHIELE Artisti dhe piktori austriak Egon Schiele njihet për portretet e tij që paraqesin gra nudo, qenie të torturuara në pozicione të pashpresa dhe të spërdredhura. I gjendur afër Gustav Klimt-it, ai ishte pjesë e Lëvizjes Ekspresioniste Austriake, e cila i pa rrezet e para të dritës në fillim të shekullit të 20-të. Nëpërmjet… Keep Reading

Pikturë

ËNDËRRONJËSI MARC CHAGALL: “ARTISTI ME SYTË E RËNË NGA QIELLI!”

Kush është artisti pas lopëve fluturuese dhe violonistëve vallëzues? Një dashuri që sfidon gravitetin! Marc Chagall, i lindur në Movcha (Moses), në Bjellorusinë e ditëve të sotme, referohet me një pafundësi stilesh dhe çastesh artistike; duke filluar nga një stil thellësisht impresionist folku, deri tek interpretimet kubiste të fabulave nga ana e tij. Duke parë… Keep Reading

Pikturë

NEO-EKSPRESIONIZMI GJERMAN

GEORG BASELITZ, NJË PERSONAZH JO-ORTODOKS Georg Baselitz lindi si Hans-Georg Kern më 23 Janar, 1938, në një Gjermani të ndarë. Në vitin 1961 ai la emrin e tij të lindjes dhe adoptoi pseudonimin e piktorit. Një tribut për qytetin e tij të lindjes Deutschbaselitz (në Saksoni), ai filloi t’i nënshkruante pikturat e tij me emrin… Keep Reading

Pikturë

PUTHJA-GUSTAV KLIMT/ Arketipi i ëmbëlsisë dhe pasionit

Puthja, 1908-1909, Gustav Klimt Piktura “Puthja” e Gustav Klimt-it është arketipi i ëmbëlsisë dhe pasionit. Kjo skenë drithëruese, shumëngjyrëshe dhe dashurie e dy fytyrave dhe trupave që përqafojnë njëri-tjetrin, ruhet në Muzeun Belvedere në Vjenë, Austri. Megjithëse, qartësisht ekstravagante, kanavaca e larë në gjethe të arta nuk e kompromenton rëndësinë e thellë përtej kësaj vepre… Keep Reading

Pikturë

NUDOJA QË NDRYSHOI RREGULLAT E ARTIT

Olimpia, 1863 – Edouard Manet Në vitet 1800, shumica e pikturave ishin kështu… (duke ilustruar të pamje të pikturave me lule.) Ngjyra të mbytura, skena komplekse, dhe shumë mitologji. Por në vitin 1863, erdhi diçka që ishte aq e ndryshme, saqë shkaktoi shok, tmerr, madje edhe zemëratë. Ngjyra të zymta, si të një trupi të… Keep Reading

Pikturë

SI U BË “MONA LISA” KAQ E MBIVLERËSUAR?

Cili është shpjegimi i cinikëve për “Mona Lisa-n”? Përse është kaq e famshme “Mona Lisa”? A është ajo me të vërtetë më e mirë se sa ”Zonja me Hermelinë” e Da Vinci-t? Kjo duket më e mirë. Ka një hermelinë më shumë. Por, është “Mona Lisa” ajo që është kaq e famshme, saqë Drejtori i… Keep Reading

Pikturë

SI U KTHYE NË IKONË PIKTURA “GOTIKU AMERIKAN”

Dy njerëz, një shtëpi, dhe pak qiell. A nuk është paksa e mbivlerësuar? Vetëm një sekondë, vetëm një sekondë… uleni pak poshtë atë sfurkun me tri maja… Unë e kuptoj që Grant Wood-i ka bërë një pikturë të pabesueshme. Ju mund ta vini re këtë në të gjithë detajet e vockla si, për shembull, sesi… Keep Reading

1 2 3 6
Go to Top