Category archive

Letërsi

Të zbavitemi deri në vdekje

Meli Ajazi “Po rrinim sy hapur në pritje të vitit 1984. Kur viti erdhi dhe profecia nuk ndodhi, mendimtarët amerikanët kënduan nën zë të kënaqur me veten. Rrënjët e demokracisë liberale mbajtën. Kudo tjetër kishte ndodhur tmerri, po ne, amerikanët, nuk na kishin vizituar makthet Oruelliane.Po kishim harruar, se krahas vizionit të errët të Oruellit,… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Çikla-Charles Bukowski

Çikla-Charles Bukowski Ështe iluzion nëse mendon se thjesht po e lexon këtë poezi, në të vërtetë është më shumë se një poezi. Është tehu i thikës, është një tulipan. Një ushtar që marshon nëpër Madrid. Je ti në shtratin e vdekjes, është poeti Li Po që qesh nga nëntoka, jo, kjo nuk është një poezi… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Këmbëkryq në pemën e jetës-Sueton Zhugri

Këmbëkryq në pemën e jetës-Sueton Zhugri Duke vaditur lule parajse në kopshtin e ëndrrave Anashkaloj metrakatrorë fitimtarësh me caqe fluturimesh. Nderur aty janë ngjyrat e jetës, shijet e një stuhije shiu:Odisea i jep të pijë verë një Cikllopi mes reve,Bojaxhinjtë të lumtur janëpas një dite të lodhshme (Është mbuluar shëmtia e botës)Një prift shkul zemrën… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

E trishta kuti postare/Tasos Livadhitis

Tasos Livadhitis Koha, ma merr mendja, është me gjasë një dënim i ngadaltë – për më të tejlashtin gabim. U errësua. Hapa dritaren dhe mbajta vesh nga larg ankimin e kahershëm të botës.Kështu i humbasim zakonisht vitet tona më të bukura, duke u marrë me gjëra të kota: me të nesërmen që s’po vjen apo… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

DON KISHOTI-Nazim Hikmet

DON KISHOTI-Nazim Hikmet Kalorësi i rinisë së përjetshmeNdoqi, rreth të pesëdhjetave,Arsyen që i rrihte në zemër.U nis një mëngjes të bukur korrikuPër të pushtuar të bukurën, të vërtetën dhe të drejtën.Para tij ishte botaMe gjigantët e saj absurdë e të shëmtuarDhe nën të ishte RosinantiI trishtë e heroik. E di,Kur të kap ky pasionDhe kur… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Do të doja një dashuri të madhe-Sueton Zhugri

Do të doja një dashuri të madhe-Sueton Zhugri   .. aq të madhe sa mos ta nxinte fleta ku po shkruaj, as syri yt,të derdhej ajosi ujë mbi tavolinë,ose si lot mbi faqen tënde. Një dashuri prej shiu që përmbyt fletëtDashuri bombë që hedh në erë dhe retëDashuri që nuk përulet, por turfullon për hall… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Haiku

Haiku        ~•~ Amy Lowell(1874-1925) – SHBA Pasi bie lulja,Gjethen s’e do më askush.Çdo ditë dridhem nga frika.          ~•~ Rainer Maria Rilke(1875-1926) – Austri Fluturat e natës dalin të trallisura nga shkorreti;ato do vdesin sonte pa e diturqë s’është pranvera.         ~•~ Guilherme de Almeida(1890-1969) –… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Shkodra-Elona Çuliq

Shkodra-Elona Çuliq një pemë ngulun me rranjë në liqe e degë përqafuem qiellitmban nje qytet të tanë gjallëaty stinët shkojnë e vijnëpa ndoj pretendim dhe zogjtë ndalen e këndojnëkangë si askund tjetër një liqe i ngulun në pemë i këndon qiellitkangë zogjsh dhe rrëfen për një qytet që muret i pikojnë qumështdhe sytë qajnë me… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Kafshim i monedhës-Sueton Zhugri

Kafshim i monedhës-Sueton Zhugri Kërkojmë pas pasqyrës diçka edhe pse të bindur që aty s’ka asgjë.Parandjenjën e një dimensioni të pestë sikur një i tretë vëzhgues fsheh pas sajnjë zot me sy në errësirë… Gjejmë:një buqetë me lule, një qen shpërfillës me gjuhë përjashta, një shtyllë me litar për varje,trenin e drunjtë që niset nesër.… Keep Reading

1 2 3 128
Go to Top