Category archive

Tharm

Imtësina kryeqytetse-Rozafa Shpuza

Imtësina kryeqytetse-Rozafa Shpuza   Nën kët shi t’pabojëpërplasja e derës së taksisët’kujton çekiçin e gjyqtaritteksa cakton caqet e cikatuna t’lirisë.Pusetat refuzojnë me kapërdihenë e dhanë përdhuni,kësisoj hapat përmbyten prej vorbulla inateshe kori i namëve stërpik vitrinat e dekorueme me skonto dashnish fillikate.Imtësina tmerrësisht vulgarekurdisin zemrekun e sahatit me akrepa që ngasin në kah antiorar.Ekranet virtuale… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Gjashtë poezi nga Rabah Belamri

Gjashtë poezi nga Rabah Belamri   1946-1995 ti troket në çdo derëkërkon pragun e plagësgjuha jote është një llambëe tundur nga një kujtim ere gjembashndonjëherëdora jote cek një supnjë hije që s’është jotja ecënpranë teje * nuk ka derë të duhurvetëm rastësi udhëtimidhe copa kujtesevure në torbën e lëmoshaveëndrrën tënde të mrekullisëdarkën e fundit të… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Panumërisht nga Mesi i Dheut-Sueton Zhugri

Panumërisht nga Mesi i Dheut-Sueton Zhugri   Është një diell i përsosurnë rrumbullaksinë e tij.Dhe një hënë që më drapër s’mund të bëhet. Por unë sikur nuk jam më, zëre se kam vdekur.I ke parë yjet veshëgjatë?Janë të magjishëm në mbretëritë e tyre.Po nebiolat që i lidhin flokët me fjongo ngjyrë qershie?Si të ishin virgjëresha… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Rekuiem i gruas prej letre-Petraq Risto

Rekuiem i gruas prej letre-Petraq Risto   Kur të jesh vetëm me një grua prej letre mbi tryezëNjë filxhan kafe, një whisky dhe një klerik në shërbesëKur të jesh vetëm me veten pa fiksime vetvrasjejeGuxo dhe mbill një mollë me farëzat në formën e lotëveDhe ca zogj po prej letre që nuk zgjedhojnë dot foljen… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

𝗣𝗮𝗯𝗲𝘀𝗶𝗮-𝙆𝙤𝙨𝙩𝙖𝙣𝙙𝙞𝙣 𝙆𝙖𝙫𝙖𝙛𝙞

𝗣𝗮𝗯𝗲𝘀𝗶𝗮-𝙆𝙤𝙨𝙩𝙖𝙣𝙙𝙞𝙣 𝙆𝙖𝙫𝙖𝙛𝙞 Kur na u martuan Peleu me ThetinNë gostinë dasmore plot drita na erdh ApolloniQë i dha bekime çiftit të riDhe birit që do ngjiznin. Sëmundje, tha, kurrë s’ka për t’i rënëJetëgjatë do jetë. E teksa ai fliste,Theti gëzohej. Se fjalëtE Apollonit që qe ekspert për profeciIu dukën garanci për të birin. Tek rritej… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Radhë jetësh dhe sendesh-Sueton Zhugri

Radhë jetësh dhe sendesh-Sueton Zhugri   Po të rreshtonim të vetëvrarët njëri pas tjetrit.Dhe në një tjetër rresht ngjiturata me vdekje të ndryshme nga kjo e para. E gjitha kjo të ishte pa fillim, pa fund. — Dy botë paralele, do thoshe ti.Por si mund të thuash që ndjenjat ndahen në të natyrshme dhe të… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Kur të jesh plakur-William Butler Yeats

Më 30 Janar, 1889, Yeats-i takohet për të parën herë me zonjushën Maud Gonne. Ajo mbërrin në shtëpinë e prindërve të saj, në rrugën “Blenhein” në Londër. Takimit epik i paraprin rrëfimi që John O’Leary (udhërrëfyesi artistik i Yeats-it), i pati bërë shkrimtarit të ri, se sa e admironte ajo veprën e tij “Ishulli i… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Anagram malli-Sueton Zhugri

Anagram malli-Sueton Zhugri   Sikur të thoshin që: Për shumë vjet s’do ta shohësh më pranverën…Sikur të të deklaronin:Retë do të çdashurohen me qiellin e do të bien përtokë të pambukta…Sikur të të betoheshin se:Zogjtë do të shkulnin sqepat dhe do të shigjetonin me to yjet…Sikur ëndrrat e tua të kishin krahë e të çiftëzoheshin… Keep Reading

Pritja për barbarët-Kostandin Kavafi

Pritja për barbarët-Kostandin Kavafi Çfarë po presim në shesh apo kemi dalë kot?Barbarët, barbarët vijnë sot. Pse Senati po rri e s’punon asnjeri?Senatorët shullëhen, asnjë ligj s’kalojnë dot?Se barbarët, barbarët vijnë sot. Pse të lodhen senatorët e të kalojnë ligje më kot?Barbarët kur të vijnë do kalojnë ligje plot. Perandori kaq herët pse vallë qenka… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Quo vadis-Sueton Zhugri

Quo vadis-Sueton Zhugri   Një dallëndyshe banon në Central Park.E ka ndërtuar aty shtëpinë, folenë e saj. Një qen banon po ashtu në shtëpinë e tij. Në katin të tretë. Me pamje nga deti.Mund të banonte kudo tjetër, Në shtëpinë e kujtdo tjetër. Një grua banon në shtëpinë tënde, që është dhe shtëpia e saj.… Keep Reading

1 2 3 81
Go to Top