Letërsi/Tharm

Mozaik me gurë të humbur -Sueton Zhugri

Mozaik me gurë të humbur -Sueton Zhugri Mos i hidh gurët të mbyten në det!Janë të rëndë e kanë nevojë për frymë.I ke parë shtatoret? Të menduara sikur pa pushim numërojnë shpirtrat e guackave të gllabëruara.Me sytë përdhe sikur fshehin enigmadhe gjokset e zhveshura tejperdorur nga kohau zverdhen muzgjeve Gjysmëbuzëqeshjet e ngrira të shtatoreve Shfletohen… … Keep Reading

Letërsi/Tharm

Poezi nga Abbas Kiarostami

Poezi nga Abbas Kiarostami   (1940-2016) ~•~ sonte kam takim me hënënme hënën e plotënë orën shtatëpa shtatë * unë dhe hënapo bëjmë një bisedëqë as hënaas unë s’e dëgjojmë * poshtë fshirëses së xhamavenjë copë e vjershës “dimër”kishte ngrirë * bari i rinuk i njehpemët e vjetra * në zyrën e gjendjes civilepyetën për… … Keep Reading

Letërsi/Tharm

Poezi nga Shpëtim Selmani

Poezi nga Shpëtim Selmani Në ditën e madhe të dashurisë do ta marrim vesh që nuk duhemi,Politikanët ekzekutojnë politikanët tjerë,Gjithçka ka të bëjë me dashurinë,Shtetet zhdukin nga faqja e dheut shtetet tjera,Gjithçka ka të bëjë me dashurinë,Artistët hanë në dhëmbë artistët tjerë,Secila turmë ka dhomat e saj të dashurisë,Demokratët vrasin demokratët tjerë,Ata e dinë se… … Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

NË PASQYRË-Yves Bonnefoy

NË PASQYRË-Yves Bonnefoy Përfytyro që në një dhomë është vënëNjë pasqyrë e madhe. Drita e dritareveBie mbi të e shumohet. Ajo që ekzistonBëhet ajo që qetëson. Përjashta Është sërishmi vendi zanafillor. Kalojnë Adami dhe Eva, me duartQë u takohen këtu, në këtë dhomë,Ajo ka veshur një fund të gjatë me kinda. Mora një frutë, ishte… … Keep Reading

Kinema

Një letër e Akira Kurosawa-s dërguar Ingmar Bergman-it

I nderuar Zoti Bergman, Ju lutem më lejoni t’ju përgëzoj për ditëlindjen tuaj të shtatëdhjetë. Puna juaj më prek thellë në zemër sa herë që e shoh dhe unë kam mësuar shumë nga veprat tuaja e jam inkurajuar prej tyre. Do të doja që ju të jeni mirë me shëndet dhe të realizoni edhe më… … Keep Reading

Letërsi

Poezi nga Shpëtim Selmani

Poezi nga Shpëtim Selmani Ka 36 vite që më kanëshkatërruar flamujt, artet,religjioni, njerëzit,dashuritë, poemat,këngët e trishtimit,vdekjet, përbuzjet,betejat me mendjet,ka 36 vite që luftojkundër budallallëkut, të ligës,mendjemëdhenjëve,urrejtjes dhe fanatizmit,36 vite,ende i fuqishëmndonjëherë i habitur dhei lodhur por ama duke parëgjithnjë absurditetin në sy,ka 36 vite që jam rrugëve,pa siguri në jetë,djalë i një atdheu të brishtë,përballë… … Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

NJË DITË DUHET TË IKËSH-Guy Goffette

NJË DITË DUHET TË IKËSH-Guy Goffette Një ditë duhet të ikësh dhe s’di më asgjë se ç’ishte në zanafillë të zjarrit, as qysh, as përsepapritmas gjërat zunë të kthehen së prapthidhe zjarri u shua, trëndafili u shndërruanë gjemb, dashuria në tokë të djegurdhe ç’mbetet me zhurmën e hapave tanë në vend të zemrësështë pa rëndësi:… … Keep Reading

Letërsi

Unë tregoj fatkeqësitë e prodhuara nga liberalizimi i vlerave/Një intervistë e shkrimtarit Michel Houellebecq nga The Paris Review

Nëse i bindesh impulsit poetik, rrezikon të bëhesh i palexueshëm. Nëse nuk i bindesh, je gati për një karrierë si “rrëfimtar” i ndershëm. Intervistuar nga Susannah Hunnewell “A ju pëlqejnë the Stooges?”Më pyeti Michel Houellebecq-u në ditën e dytë të intervistës sonë. Ai uli cigaren elektrike (ajo shkëlqente e kuqe kur e thithte, duke prodhuar… … Keep Reading

Letërsi/Tharm

Poezi nga Shpëtim Selmani

Poezi nga Shpëtim Selmani Jam krenar që jam shok i Jazra Khaleed-it,Lexues i Neeli Cherkovski-t mëngjeseve të hershmePërderisa ha omëletë dhe pi çajin rus,Kënaqem kur një grup vajzash më përqeshinPërderisa në tavolinë afër espressosVezullon nën rrezet e diellit libri i Arben Idrizit,Jam një shqiptar,Një kosovar, si të doni juI mallkuar,I vetmuar si një hipopotam i… … Keep Reading

Letërsi/Tharm

Lutja/Klara Koli

Lutja/Klara Koli Në këtë kohë të athëtirtëmë ndih o qiell,merr peshqirin që than më mirë ujërat e kësaj plagee dëgjomë siç dëgjon zemra imezërat e fshehur ndër ëndrra.Ëmbëlsues për jetën,në këtë lojë me gjëra që shkojnë e vijnë,një nënkresë lumturieku të mbështes kokën herë pas here,për t’i thënë mëngjesit deri në mbrëmje, po jetoj. Një… … Keep Reading

1 2 3 159
Go to Top