Letërsi/Përkthim/Tharm

LAMTUMIRË-Du Mu

LAMTUMIRË-Du Mu   (803-852) Dashuria që kishte dikurE ka braktisur.Po pimë për herën e funditKupën e krisur.Dhe buzën në gaz nuk e vëAs me pahir,Gjithçka përreth tani na lëNjë lamtumirë.Por në shandan, deri në ag,Qirinjtë sotDo qajnë me lotët që ajoS’i derdhi dot. Përktheu: Alket Çani … Keep Reading

Letërsi/Tharm

Në det-Spartak Lalaj

Spartak Lalaj Mundësia më e madhe, duke u nisur nga të gjitha provat që shkencëtarët kanë sot, është se fundi i universit do të jetë një proces i ngadaltë dhe i gjatë, i njohur me termin “Ngrirja e madhe”. Në këtë skenar, universi do të zgjerohet pafundësisht dhe pas njëqind triliardë vitesh do të arrijë… … Keep Reading

Letërsi/Tharm

JETË-Visar Zhiti

JETË-Visar Zhiti Të kam dashur… Shiun tim, kthesën e rrugës që të largon nga shtëpia, puthjen e parë, t’i kisha dhënë ty. Thashë, të kam dashur! Bregun e detit, abazhurin mbi fjalorët, rebelimet e mia t’i kisha dhënë ty. Të kam dashur, kaq shumë të kam dashur!Spektaklet e reve blu të syve të mi që… … Keep Reading

Letërsi/Tharm

I saj dyzimi-Sueton Zhugri

I saj dyzimi-Sueton Zhugri   Le ti hedhim një sy dyshemesë.E shehmbi gjakun e natës atjepasqyrohen yjet,sfera të ndritshme ngazëllimi kur ne unjohëm, dhe kjo ishte lumturia Me copa trupi të shkëputura arnuarnë një Arushë të Madhedashurie bipolare gjithë çataj.. Dhe qielli thërret se ndjen mungesë Dhe hëna përlyhet me mall të kuq Dhe gjaku… … Keep Reading

A(rt)ktivizëm/Esé/Letërsi

Poezia e Martin Camajt u bë proteza apo paterica vendimtare jetike e dytë për poezinë shqipe, që ajo të ecte, me këmbët e dala, thyer nga komunizmi/Joni Shanaj

Joni Shanaj Emrin e Martin Camajt mund ta kem dëgjuar me siguri mjaftueshëm për të m’u ngulitur fort në kokë në “Refleksionet II” (ose III), në Akademinë e Arteve, viti 1991, nga Ardian Klosi; njeriu që i dedikoi jo pak prej vetes përhapjes së veprës së Camajt në Shqipëri. Sikur vetëm për kaq Klosi do… … Keep Reading

Letërsi/Tharm

Lëkura e pjeprit-Klara Koli

Lëkura e pjeprit-Klara Koli   Një gropëz pendese po t’i hapejmes kraharorit atij,do bëhesha ajo merimangaqë hiqet zvarrë në rrobat e tij,deri kur një njeri nga ishulli i të marrëvetë merrte megafonin e të thoshte,dashuria ta bëri lëkurën e zemrëssi të pjeprit, po ti nuk pyete asnjëherë,gërmove për të gjetur një galeri,një galeri që e… … Keep Reading

Kinema

Psikopati Amerikan/Spartak Lalaj

Spartak Lalaj Ka një ftohtësi kriminale kapitalizmi. Jeta e kthyer në numra ndrydh diçka të madhe te njeriu. Ndoshta ndaj i jam kthyer disa herë filmit “Psikopati Amerikan” pa e ditur mirë përse, i tërhequr nga humori i zi, nga personazhi i errët i Patrik Bejtmanit, që shkakton të qeshura, ndonëse është vrasës serial.Patrik Bejtmani… … Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Poezi nga Huang Tingjian

Poezi nga Huang Tingjian   1045-1105 Ku të ketë shkuar, vallë, kjo pranvera? Qetësi. Trishtim. Po si ta kërkosh, ku? Nëse dini gjë ku është fshehur pranvera, I thoni të kthehet e të rrijë këtu. S’ka lajm nga pranvera. Mos e patë gjë? Bengu mund ta dijë ku ta gjejmë pranverën. Po kush ta përkthejë… … Keep Reading

Letërsi/Tharm

Fituesi-Spartak Lalaj

Spartak Lalaj Dymbëdhjetë… – u dëgjua zëri i spikerit.Ndiente një aromë të shpifur kërme. E kishte ndier që në mëngjes kur u zgjua nga gjumi. Aq e kudogjendur ishte era e shpifur, saqë për një çast ai bindi veten se gjithmonë e kishte ndier atë erë, veçse sot i kishte kushtuar vëmendje, kushedi pse. Nuk… … Keep Reading

Letërsi/Tharm

Ëndërr e zmadhuar-Klara Koli

Ëndërr e zmadhuar-Klara Koli Zmadhohet ëndrra imepër të kthyer atë që nuk kthehet,bëhet më e madhe se shkretëtira.Sikur ta dija që dashuria i largonte njerëzit,do jetoja në mes të savanës,me bishtin e palloit do bëja fresk,që të thaja lotët nga sytë.Gjithë kaktusët e botësmbijnë nën lëkurën time qëkur ai iku.Kam frikë të lutem për dikë… … Keep Reading

Go to Top