Letërsi/Tharm

Zgjimi i poetit-Martin Camaj

Zgjimi i poetit-Martin Camaj   Ulet balli e prek zemrën e lules e çelet nji botë e tanë para tamthave të kunoruem mbi një letër resh të ngjyeme në diell. Qelqi n’mermer shkëlqen para dy lulesh në rremb dhe frytit dhe nji bërthamë ari mjedis. Poeti tret në pusin e pafund të ngjyrave si grunë… … Keep Reading

Letërsi/Tharm

Metamorfozë-Rozafa Shpuza

Metamorfozë-Rozafa Shpuza   Vajzat imcake të qytetit tem shtegtuen pa cak në kufijtë imagjinarë t’asaj botës shtremaluqe, vizatue me shkop mbi pluhnin e rrugicës… Iken, tue lanë mirazhin e përhanun të shpisë të përkundej prajshëm nën ritëm degësh të krasituna, që gjyshja ua mbidhte lotin n’nji tas zinku me plasa të ngatërrueme si flokë shtrigash.… … Keep Reading

Pikturë

PIKTURA “KËSHTJELLA E PYRENEES”, 1959, E RENE MAGRITTE-s

RENE MAGRITTE Kryevepra e Rene Magritte-s, “Kështjella e Pyrenees”, (varg malor midis Spanjës dhe Francës), u porosit nga miku prej një kohe të gjatë i artistit, avokati ndërkombëtar, poeti dhe autori, Harry Torczyner. Ecuria e porosisë dhe e evolucionit të pikturës janë të dokumentuara në letrat ndërmjet tyre, të cilat u publikuan nga Muzeu i… … Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Si u krijua një flamur?-YEHUDA AMICHAI

Si u krijua një flamur?- Yehuda Amichai   E zëmë se në fillim qe diçka e plotë që u shqye më pas në dy pjesë, të dyja të mëdha sa duhej për dy ushtri armike. Ose, edhe pëlhura e ronitur me vija e një poltrone plazhi të braktisur në kopshtin e vogël të fëmijërisë sime, që… … Keep Reading

Letërsi/Tharm

Testament-Rozafa Shpuza

Testament-Rozafa Shpuza   Pa asnji mëdyshje, i la trashëgim shpirtit vijat që gërdhishta me gozhdë mbi mur sa herë mata shtatin n’prag përvjetorësh. Paketën e gjysmueme t’duhanit, bashkë me çakmakun që don fërkue disa herë derisa t’kallet. Bllokun e poezive që shkrova ndër autobusët e çoroditun nga tallavaja e altoparlantëve t’vumë kithtas me valvitjen e… … Keep Reading

Letërsi/Tharm

Aerodrom-Frederik Rreshpja

Aerodrom-Frederik Rreshpja   Dal e të pres në breg të një qielli Dal e të pres buzë një reje. Vështroj si rrëzohen shirat, ylberët, yjet. Zbrit! E di që je diku pas një mjegulle. Venë e vinë avionët e botës Poi ti në ç’shira je fshehur vallë? A e ke parë dhimbjen time? Si ngjitej… … Keep Reading

Pikturë

YAYOI KUSAMA: “Jeta ime është një bizele e humbur midis mijëra bizeleve të tjera.”

NJË IKONË E ARTIT BASHKËKOHOR! Piktura si KATARSIS dhe si TERAPI!    YAYOI KUSAMA Artistja japoneze 91 vjeçare, Yayoi Kusama, mori në vitin 2014 çmimin “Artistja më popullore e vitit”. Stili dallues i Kosama-s dhe pasioni i saj vazhdojnë të gjenerojnë audiencë. Specialiteti i saj është arti psikedelik dhe që, kur shikohet nga njerëzit, bën… … Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Mundemi-Louis Raoul

Mundemi-Louis Raoul   Para se të nisemi Të dëgjojmë për të fundit herë Erën ndër gjethe Mundemi Të lëmë aty Kockat tona Për të udhëtuar më lehtë Do të arrinim kështu Njërën prej netëve Ku hëna Hap një shteg në det.   Përktheu: Leda Kushova Foto: ©Leda Kushova … Keep Reading

A(rt)ktivizëm

KËNGË NGA BALLKANI I HAPU/Arbër Zaimi

Para 4 vitesh në Mitrovicë të Kosovës presidenti serb Vuçiq deklaronte pa i ardhur turp se Millosheviqi nuk ishte burrë i keq dhe nuk kishte synime të këqija, por mjetet i zgjodhi të gabuara. Pra, nuk është aspak rastësi që në elitën politike serbe të mbizotërojë gëzimi për një dështim të Amerikës.    Arbër Zaimi… … Keep Reading

Letërsi/Tharm

Poezi nga Shpëtim Selmani

Poezi nga Shpëtim Selmani   Unë jam shkëmb. ndiej rrahjet e erës dhe heshtja është shtëpia ime, ndiej stuhinë mbi mua. Me shekuj rri në të njëjtin vend, më pshurrin qentë e pikëlluar që mendojnë vetëvrasjen, pleqtë ulen tek unë dhe pushojnë, mezi marrin frymë, mbaj në trup grafite politike, kam parë luftëra. gra që… … Keep Reading

Go to Top