Category archive

Letërsi - page 2

CIFLA-Daniela Xhani

CIFLA-Daniela Xhani   Të kujtohet burri që shiste libra të dorës së dytë, të pashfletuar, të asfare, aty ndanë rrugës, mes ciflash të thyera shishesh dhe muzgu, një herë nxori një libër të pashkruar dhe e bleu dikush që kish’ nevojë për trëndafila. Keep Reading

Letërsi

ÇFARË THONË SHKRIMTARËT

Mendoj se fraza “leximi i detyrueshëm” është një marrëzi; leximi nuk duhet të jetë i detyrueshëm. Është njësoj si të thuash kënaqësi e detyrueshme. Por a ka kënaqësi të detyrueshme? Kënaqësia është diçka që kërkohet. Apo lumturi e detyrueshme! Ne lumturinë gjithashtu e kërkojmë. Unë kam qenë profesor i letërsisë angleze për njëzet vjet në… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Të kuptuarit-Bertolt Brecht

Të kuptuarit-Bertolt Brecht   Mund të të dëgjoj tek thua: Ky flet për Amerikën Ky nuk merr vesh asgjë nga Amerika Ky kurrë nuk ka qenë atje. Por, besomë Ti më kupton tërësisht kur unë flas për Amerikën Dhe gjëja më e mirë e Amerikës është Se e kuptojmë.   Një pllakë guri asiriane Mund… Keep Reading

Shpesh më duket sikur jam duke shkruar të njëjtin roman prej shekujsh, ndryshojnë vetëm jetët/Bisedë me autoren Arlinda Guma

Bisedë e çlirët me autoren Arlinda Guma mbi romanin “Bob Legjenda” (2021), motivet dhe thelbin e shkruesisë, realitetin e sotëm letrar, figurën e shkrimtarit, me një rol protagonisti ky në romanin e fundit të Gumës, por që kërkon të dalë mbi  mediokritetin dhe klishetë. Shkrimtari i Gumës ngjan me pak të tjerë, ka dalë nga… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Klithma nën qepalla-Sueton Zhugri

Klithma nën qepalla-Sueton Zhugri   Të fshehtat më të errëta i ruajmë të stivosura thellë në shpellat e shpirtit si pëllumba të rimtë që në kafazë letargjie ushqehen me pritje. Përgjatë jetës për t’mos dëgjuar klithmat e tyre qepallat fort shtrëngojmë e lotët derdhim rrëke… Kur vdesim sytë së fundi mbeten hapur që ato të… Keep Reading

Letërsi/Pse shkruaj?

Pse shkruaj?/Desantila Qerimaj

Pse shkruani? Revista defekt-teknik ua drejtoi këtë pyetje disa shkrimtarëve dhe poetëve shqiptarë, brenda dhe jashtë vendit. Përgjigjia e radhës erdhi nga poetja Desantila Qerimaj. Pse shkruaj?/Desantila Qerimaj Asht pyetje që ja kam ba aq shpesh vedit e asnjiher’ s’i kam dhanë ndoj përgjigje që m’bind. Dij që kur shkruej shkarkoj barrën e padukshme t’pështjellimit shpirtnor… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Mbamendje-Nurie Emrullai

Mbamendje-Nurie Emrullai   Lëngun e ditëve të mërzisë e pimë në gota uji. Nuk zbrazet asnjëherë. Jemi mësuar të themi: “mjafton!” pas dy-tre gllënjkave. Pastaj hamë në pjatat krijuar për njerëz- me mungesa. Luga fluturon sa në njërin skaj, në tjetrin. Jemi mësuar të themi: “s’mundem më! Edhe ajri më ngop!” Pas buke duhet të… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Karusel-Sueton Zhugri

Karusel-Sueton Zhugri   Dikush pa në gropat e syve të saj fundin e një pusi fshati. Në ujin e një gjymi ushtari zbuloi ditët e tij të humbura. Një doktor vështroi në vrimën e zemrës time një vejushë lakuriqe. Mjegulla dhe shirat e vjeshtës mund të gjejnë tek shpirtrat të humburit ose fitimtarët. Varet nga… Keep Reading

Letërsi/Pse shkruaj?

Pse shkruaj?/Krenar Zejno

Pse shkruani? Revista defekt-teknik ua drejtoi këtë pyetje disa shkrimtarëve dhe poetëve shqiptarë, brenda dhe jashtë vendit. Përgjigjia e radhës erdhi nga shkrimtari Krenar Zejno. Ajo vijon më poshtë. Pse shkruaj?-Krenar Zejno Shkruaj ngaqë, qysh nga mot kështjellash në rërë, bregut nëpër zheg e vapë, rrah të bëj veç atë çka di të bëj më mirë.… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Fragment nga libri “Në udhëtim”-Genci Gora

Genci Gora Dhe thashë: – Të bëhet dritë! Le të vijë një varg, për shembull, Pandora hapi sot kutinë. Çfarë ndodhi tjetër sot? Sot ndodhën të gjitha. Sot toka ndjeu etje për dhi, flutura, njerëz dhe shqopë. Pranvera siti dëborën e dimrave shekullorë, i dha tokës fuqi. Sot fara e mbjellë në tokë ra n’dashni… Keep Reading

Go to Top