Category archive

Letërsi - page 4

A(rt)ktivizëm/Letërsi/Tharm

Ç’DO TË NDODHTE?-MARIO BENEDETTI

MARIO BENEDETTI Ç’do të ndodhte nëse një ditë zgjohemi dhe e kuptojmë se jemi shumica? Ç’do të ndodhte nëse papritur të gjithë, të gjithë sa jemi, të gjithë, jo ca, jo disa, por të gjithë, nuk pajtohemi me një padrejtësi, me një të vetme? Ç’do të ndodhte nëse shumëfishohemi, mblidhemi, në vend që të vazhdojmë… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Atletika e ndjenjave-Sueton Zhugri

Atletika e ndjenjave-Sueton Zhugri   Vështrimet tona herë-herë për pak si tela drite të çelikta mpleksen Dhe ne rrotullohemi furishëm në shtrate ekuilibrash… …me fund kur kokat të mbajtura në skajet e tyre si gjyle i flakim në hartat e botës për të mos u parë më kurrë.   5.10.2017 Keep Reading

A(rt)ktivizëm/Biseda/Letërsi

Në këtë shumësi kombesh me dhëmbët jashtë, atdheu im është totalisht i brishtë/Bisedë me shkrimtarin dhe aktorin Shpëtim Selmani

Shpëtim Selmani është ndër shkrimtarët më të mirë të letërsisë shqipe në Kosovë e Shqipëri. Ai ka studiuar për aktrim dhe ka luajtur role në filma e pjesë teatrale me tema të angazhuara. Revista defekt-teknik i drejtoi disa pyetje dhe përgjigjet që ai dha qenë mjaft të sinqerta. Ai thotë midis të tjerash se para… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Në galeri-Franz Kafka

Franz Kafka Nëse një kalorëse e brishtë me kraharor të dobët, është e detyruar nga një drejtor me kamzhik, që të vijë rrotull, pa ndërprerje, rreth pistës, mbi një kalë që tundet para një publiku të panginjur, duke puthur njerëzit nga larg, duke tundur vithet dhe nëse kjo shfaqje e shoqëruar nga duartrokitje që herë… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Në mbrojtje të poetëve-Niels Hav

Në mbrojtje të poetëve-Niels Hav   Çfarë të bëjmë me poetët? Jeta është e ashpër me ta, duken kaq mëshirues të veshur në të zeza, lëkura e tyre, e mavijosur nga stuhitë e brendshme. Poezia është një sëmundje e keqe, rendje e shoqëruar me kokëçarje, ulërimat e saj ndotin atmosferën si rrjedhjet nga stacionet e… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Epilog-Tasos Livadhitis

Epilog-Tasos Livadhitis   Ishte një djalosh i zbehtë. Rrinte ndenjur në këmbësore. Dimër. Mërdhinte. “Ç’po pret?” – e pyes. “Shekullin tjetër”, – më thotë. “Ku të shkoj”? Unë për vete kam qenë përherë një shitës endacak plaçkash të lashta, por… kush blen më sot çadra nga përmbytjet e lashta? Pikturoj zogj dhe pres të fluturojnë.… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Ky shi sonte-Frederik Rreshpja

Ky shi sonte-Frederik Rreshpja Qerrja e shiut mbjell pellgje nëpër natë Dhe ikën pyjeve me vërtik. Qerrtari i zi nëpër kodra I bie vjeshtës me kamxhik.   Tërë verës portretet tona vareshin nëpër gjeth’, Edhe zëri im varej. Tani bromuri i argjendtë i diellit Tretet në shi i zbardhur.   Lëkundet qerrja e pikëlluar e… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Koha e humbun-Martin Camaj

Martin Camaj   Udhëtari, njeri i thjeshtë, as tepër i urtë, as poet, ndezi zjarmin e fikun në hinin djegë e përdjegë në votër. Zgjoi tingujt e ujit prej gjumit e preku rrezet e diellit në syzit e bimës në dritare. Diçka ish ndalë në ajër e priste në heshtje si shpatë për të rá.… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Dehuni – Charles Baudelaire

Dehuni – Charles Baudelaire   Duhet të jesh gjithnjë i dehur, kjo është çështja: Është e vetmja zgjidhje për të mos ndjerë barrën e tmerrshme të Kohës që të thyen shpatullat e të përkul përtokë, duhet të dehesh pareshtur. Me çfarë? Verë, poezi, virtyt, çfarë të duash, veç dehu! Dhe nëse ndonjëherë në shkallët e… Keep Reading

Go to Top