Tag archive

Sueton Zhugri

Mozaik me gurë të humbur -Sueton Zhugri

Mozaik me gurë të humbur -Sueton Zhugri Mos i hidh gurët të mbyten në det!Janë të rëndë e kanë nevojë për frymë.I ke parë shtatoret? Të menduara sikur pa pushim numërojnë shpirtrat e guackave të gllabëruara.Me sytë përdhe sikur fshehin enigmadhe gjokset e zhveshura tejperdorur nga kohau zverdhen muzgjeve Gjysmëbuzëqeshjet e ngrira të shtatoreve Shfletohen… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

ETHE kovidike-Sueton Zhugri

ETHE kovidike-Sueton Zhugri Jeta është një mrekulli,ndaj jemi ëndërruesështë një iluzionshihet hapur dëshpërimijeta është misternuk dimë pse zgjohemidhe pse biem të flemë si në humnerë një numër infinit yjesh me planetët e tyresi një përrallë e sajuar prej tymiylber pas ylberi ngjyrat rreshtohennë sytë e foshnjavematerje supreme që ngre dhe shkatërron piramidaobeliske me fitoret triumfantekaq… Keep Reading

Letërsi/Tharm

SyLot-Sueton Zhugri

SyLot-Sueton Zhugri Lot drite xixëllonjatBuzëqeshje prej zjarri këputur Buzës sate Yjet ulen këmbëkryq Kundrojnë daravitjet Ploja e syve ndriçon galaksinë Në kufinjtë e shiut të trupave Këputen zanafillat e foljeve Jemi diku në fillim të asgjësë Dhe në fund të gjithçkasë Mbështesim puthjet në masa Njëra mbi tjetrën Si gurë të një shtëpie qiellore Që… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Këmbëkryq në pemën e jetës-Sueton Zhugri

Këmbëkryq në pemën e jetës-Sueton Zhugri Duke vaditur lule parajse në kopshtin e ëndrrave Anashkaloj metrakatrorë fitimtarësh me caqe fluturimesh. Nderur aty janë ngjyrat e jetës, shijet e një stuhije shiu:Odisea i jep të pijë verë një Cikllopi mes reve,Bojaxhinjtë të lumtur janëpas një dite të lodhshme (Është mbuluar shëmtia e botës)Një prift shkul zemrën… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Do të doja një dashuri të madhe-Sueton Zhugri

Do të doja një dashuri të madhe-Sueton Zhugri   .. aq të madhe sa mos ta nxinte fleta ku po shkruaj, as syri yt,të derdhej ajosi ujë mbi tavolinë,ose si lot mbi faqen tënde. Një dashuri prej shiu që përmbyt fletëtDashuri bombë që hedh në erë dhe retëDashuri që nuk përulet, por turfullon për hall… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Kafshim i monedhës-Sueton Zhugri

Kafshim i monedhës-Sueton Zhugri Kërkojmë pas pasqyrës diçka edhe pse të bindur që aty s’ka asgjë.Parandjenjën e një dimensioni të pestë sikur një i tretë vëzhgues fsheh pas sajnjë zot me sy në errësirë… Gjejmë:një buqetë me lule, një qen shpërfillës me gjuhë përjashta, një shtyllë me litar për varje,trenin e drunjtë që niset nesër.… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Për G-Sueton Zhugri

Poezi për G.-Sueton Zhugri Çfarë paqeje e mbytshme, – the ti, – si ushkur rrobeje murguHeshtja ishte aq e nevojshme sa kisha frikë të lëvizjaDeti ishte mbuluar me drita të zbehtafletë të mardhura dhe lëndë amorfe Sa e bukur është nata e lamtumirave Nuk ka më kështu apo ashtu, gjithçka mbaron, ëndrrat me ruaza dantellash,apokalipset… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Ati im-Sueton Zhugri

Ati im-Sueton Zhugri Të mbaj mend nga largVetullat e egra Flokët e butë nga larg Nga larg mjegullën përkëdhelëse të duarve Përqafimin që dridhet si flutur nën re.Nga larg bashkë me kollën pa shkak edhe ëndrrat për një botë më të mirëSa larg nën dhé duket se e ke çuar zemrën…Por sado të rënda të… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Fëmijë i përkohësisë-Sueton Zhugri

Fëmijë i përkohësisë-Sueton Zhugri   Gjithë lotët e gjithësisë mbaj mbi supe dhe breshërin e rëndë të luleveYllin polar si qen tërheq gjer në derë të më shurdhojë me lehjet e tij …Ulur në pragun e thellësiveÇ’është e reja e vjetër ende e pathënë?Gjymtyrë pas gjymtyre thyhet dhe vetmia që më ndjell si melodiZukatja që… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Ç)evolucion-Sueton Zhugri

Ç)evolucion-Sueton Zhugri Ja yjet u çmësuan me gënjeshtrat e lutjeve.Sendeve nuk u bëjnë më emrat.Pluhuri i guroreve nuk bëhet më gëlqere se e bardha e syve.Tym ecin milingonat rrugëve të tyre të fshehta me emra pompozë.Gjinia është çbarazuar. Pjellin epruvetat. Organet seksuale kanë humbur lëvizjet dhe ngrirë në silikone ngjyrash që dridhen.Vetëm fluturat kanë mbetur… Keep Reading

1 2 3 6
Go to Top