Tag archive

Poezi

Poezi nga Elona Çuliq

Poezi nga Elona Çuliq   asnjë rrugë nuk të çon në Romë, tana rrugët të çojnë vetëm një vend; në djall, në ferr, në varr, edhe në parajsë, por ne nuk qëlluam prej atyne, kështu që me nge i fillojmë ditët, pa pyetje e pikëpyetje, vetëm tabula rasa me u mbushë me zbrazëtinë e së… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Aromë portokalli-Ajkuna Dakli

Aromë portokalli-Ajkuna Dakli   Kur bënte ngricë im atë ndizte rreth portokajve qerthuj zjarri Janë pemë të brishta –thoshte po nëse i qëndrojnë dimrit jetojnë më shumë se gjysmë shekulli Nëna ime jetoi më pak se aq e, kur ajo shkoi, ai mbolli një tjetër pemë dhe ndezi çdo grimcë zjarri që i kish mbetur… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Tiranë e re-Ajkuna Dakli

Tiranë e re-Ajkuna Dakli   Vapë. Sheshe të vogla populluar me statuja të reja burrash të shquar zgjedhur me kujdes nga një listë e gjatë Pemët e moshuara koten përgjumshëm degët gogësijnë mbi librashitës shëtitës poezitë, romancat e biografitë thahen në diell si ushtarë të një llogoreje ngecur në të njëjtin fat. Asfalti pjek shputat… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Bashkë me gjërat e humbura-Eraldo Hatija

Bashkë me gjërat e humbura-Eraldo Hatija   Fund dite: Shkojmë darkojmë dhe hamë gjellën, kafshojmë bukën, hamë ditët. E njejtë si në haur kujtimet nisim ripërtypim. Fund dite: Shkojmë të darkojmë dhe ditët na hanë, orët, minutat, kujtimet na bluajnë ngadalë dhe si mallkim hirin nga një urnë nëpër kohë na e shpërndajnë nëpër hapësirë… Keep Reading

Letërsi/Tharm

KATER FEMIJE-JULIA GJIKA

KATËR FËMIJË-JULIA GJIKA   Atë natë, nuk mund të flija. Kisha parë një fotografi, me diciturën: Qytet i zbrazur pas bombardimeve. Edhe një tjetër, kur nëpër gërmadha luanin katër fëmijë. Katër fëmijë, të mbetur nën qiellin e hapur, pa strehë, jetimë. Për çudi ndjeva aromë dheu përzier me aromë frymësh. Katër djelmoshë luanin. Aromë djerse… Keep Reading

Letërsi/Tharm

ENDE-JULIA GJIKA

ENDE-JULIA GJIKA   Dekada të tëra, luftuan për ditën fatlume. Një jetë ishin barkas. Egërsia e shtypësit me qesëndi i pyeste: Doni të ngriheni?! Mendoni se ju erdhi radha?! Sa pikëpyetje, sa pikëçuditëse, mbetën në shpirtrat e sfilitur. Në shpatullat e rrëzuara nga mundimet, ende vajton kukuvajka. Prill, 2021. Keep Reading

Letërsi/Tharm

Ngjyrat e ujit-Marsela Neni

Ngjyrat e ujit-Marsela Neni   Të ujtë jemi. Prej uji na gatoi shtjella Dy nga tri pjesë të kaltra të vetes. Të ujit jemi. Në këtë botë të lëngët, në mijëra ngjyresa e kemi jetën, të bardhë e të kuqe gjak. Të oqeantë jemi. Ishullorë të t’njëjtit arkipelag brigjet e errëta ia ngërthejmë si ujq… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Bosh!-Nurie Emrullai

Bosh!-Nurie Emrullai   Para pasqyre, si para Zotit. Foli tani. Pyete. Tregoji për dhimbjet e tua. Tregoji për dashuritë e humbura. Njëra pas tjetrës, njëra pas tjetrës, të gjitha njësoj. Tregoji për varfërinë tënde, të prindërve, të njerëzve që të rrethojnë, dhe pasi t’i tregosh thuaj: Se paraja s’të bën të lumtur (e dimë të… Keep Reading

Letërsi/Tharm

X-Nurie Emrullai

X-Nurie Emrullai   T’kam ble një ëndërr në pazarin e Esmës. Ma dha lirë e m’premtoi se është e bukur. Në pazarin e vjetërsinave, mes krevatëve t’braktisur prej lëkure të vërtetë, karrigeve pa tavolina dhe ca byzylykëve t’këputur, që mbajnë erën e dikujt që se njohim. Mes atyre gjërash gjeta këtë ëndërr t’harruar. Esma ma… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

NDËRMENDJE-Daniela Xhani

NDËRMENDJE-Daniela Xhani   S’më kujtohet kur ka qenë hera e fundit që diçka e kam bërë për herë të parë. Çka lind përsëritet, çka vdes po ashtu… Dikush më ka hapur zemrën sikur të hapte një vrimë në petale trëndafili. Qielli është i kaltër me ndonjë gërvishtje të lehtë thonjsh. Përvit pema në oborr çel… Keep Reading

1 2 3 4
Go to Top