ÇËSHTJE VOKACIONI-Arb Elo

Arb Elo 1. Ndërsa në politikën shqiptare protagonistët hanë ngjala me njëri-tjetrin privatisht dhe shahen publikisht në medie; në kulturë, me sa (më) duket, ky fenomen pasqyrohet së prapthi: narcisët këtu lëvdojnë njëri-tjetrin në medie dhe shahen tavolinave të kafeneve dhe restoranteve ose, edhe më mirë akoma: “shajnë” ndokënd që nuk ndan sillën e përditshme… … Keep Reading

Letërsi/Tharm

SHKRIMTARI VETËVRASËS-Jorge Majfud

JORGE MAJFUD* Atë mëngjes mora vendimin për diçka që e kisha menduar prej kohësh: t’i jepja fund jetës, në mesditë, fiks në dymbëdhjetë. U ula në karrige, para skrivanisë dhe përfundova kapitullin e fundit të romanit tim, për të cilin më ishin dashur dhjetë vjet që të grumbulloja dokumente dhe po aq vite të tjerë… … Keep Reading

Letërsi/Tharm

Këpucët-Arlinda Guma

Arlinda Guma Gruaja mbërrinte gjithmonë zbathur në takim. Burri qëndronte gjithmonë me kurriz, veshur me të njëjtën xhaketë të kadifenjtë. Ajo qëndronte disa çaste përpara tij, ndërsa ai kthehej ngadalë dhe i hidhte një nga ato vështrimet që vetëm ai dinte t’i dhuronte. Asaj i drithërohej çdo skutë e shpirtit dhe ndjente të kishte shumë… … Keep Reading

Kinema/Kronikë në sepia

Claudia Cardinale-Viti 1959

“Isha në një çati në Romë, më 1959, nuk kujtoj asgjë tjetër, madje as emrin e fotografit, e harrova. Por kjo foto më bën të mendoj për fillimet e mia, një epokë në të cilën kurrë nuk e kisha imagjinuar se një ditë mund të gjendesha në shkallet e pallatit më të famshëm të kinemasë… … Keep Reading

Pikturë

Si do ta pikturonin një vezë Dali dhe Picasso

Si do ta pikturonin të njëjtën vezë Dali dhe Picasso. Kështu e përfytyron skenën piktori David Vela. Ja pra, çfarë i kanë punuar vezës këta të dy në imagjinatën e piktorit… Picasso vazhdon “të luajë me kuba”, ndërsa Dali e ka rrahur vezën fileto dhe e ka varur në tel të thahet… … Keep Reading

Kronikë në sepia

First We Take Manhattan

Gjyshja snajper-106 vjeç! Kjo është një gjyshe armene, 106 vjeç, e cila është duke ruajtur shtëpinë me armë në dorë prej armikut. Snajperat amerikanë nuk kanë asgjë më shumë se snajperat armenë… sidomos kur këto të fundit janë gjyshe… Foto e vitit 1990-të. … Keep Reading

Kinema

Paolo Sorrentino/Shumë prej aktorëve sillen si fëmijët që nëpër ditëlindje recitojnë poezi para prindërve e gjyshërve*

Aksidenti që më ndryshoi jetën.  Paolo Sorrentino rrëfen:“E gjeta veten përnjëherë jetim. E kështu provova të bëja nje film.” Regjizori napoletan:“Isha 17 vjeç dhe kisha një të ardhme bankieri, si atë të babait tim.” MILANO – Pushimet i kalon në Stromboli me gruan dhe me fëmijët në një shtëpi me qera perballë farit Strombolicchi. Në… … Keep Reading

Letërsi

…dhe gruan e pashfaqur ende, që vazhdon të heqë vetullën prapa një rrufeje ⁄Universi i fjalës në vëllimin poetik “Kundërpërfytyrimi” të Natasha Lakos

  Zhuljeta Grabocka Poetika e Natasha Lakos është rritur në të njëjtën trevë e sfidë krijuese liriko-epike. Fushë e mal, kodër e pllajë kuteline e lagushiane, që i ngjajnë shkëlqimit të koranit të liqenit lyhnid nën dritën e diellit, e përcillet në fjalën gurrë mes rrjedhës së poetëve mbarë-etnikë të lumenjëve të Devollit e Drinit,… … Keep Reading

Letërsi

Alda Merini- Rrëfimi i saj për vitet në çmendinë

Marrëdheniet me të shoqin, ilaçet, elektroshoku. Artikulli është shkruar për revisten “Ok” nga ajo vetë.    Poetja Alda Merini ndërroi jetë të dielen e datës 01 Nëntor, 2009, në Milano, në moshën 78 vjeçare.  Teksti i dërguar nga Alda Merini Kur më shtruan herën e parë në çmendinë, isha diçka më shumë se një femijë,… … Keep Reading

Go to Top