Tag archive

Herman Çuka

E padukshme-Herman Çuka

Herman Çuka “Unë nuk qava beharë e do qaj babanë“: kjo e thënë e dëgjuar nga nëna ime – “mamka” – siç i thërrisnim ne, e trasmetuar nga një kohë e pasme e largët, e dëgjuar nga nëna e saj, kishte lidhje me një rrëfenjë, të një kohe, kur ishte gati krim të vije në… Keep Reading

Letërsi/Tharm

BALADA E KUKLLAVE -Herman Çuka

BALADA E KUKLLAVE -Herman Çuka Kukullat e vjetratë fjetura,mbuluarnga hiri i harresësnë shtëpinë e drunjtë,braktisur livadhit,në malin e egër. Ajo, ditën e paqtë,si një e moçme kërrusur,në fëshfërimëflet me zogjtë,me erën treguar historinë,natën, zonjë hijerëndë,i mbron prej hijesh lajkatare,tentuar tinëzisht t’ia vjedhin,kur e merr i pabesi gjumë… Kukullat e vjetra,zgjohen me hënë të plotë,lahen në… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Metrazh i lajthitur-Herman Çuka

Metrazh i lajthitur-Herman Çuka   Matanë, një grua nudo, në katin e dytë,ujit luletkur ka a s’ka diell,me ombrellë të mëndafshtë, marrë nga gratë e Monesë. Një tjetër i ujit e veshurnë kombinezon të kuq, si te Moulin Rouge, ndërsa jashtë bie shi. Nga pallati përballë,i fotografon ç’do ditënjë artist i dehur, hedhur sipër një… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Aromë dhemshurie-Herman Çuka

Aromë dhemshurie-Herman Çuka   Flokët e mamasë simegjithnjë kanë pasur një aromëtë veçantë,një aromë të mirë shtëpie,larë me ujë Gorice,me lule mali trëndeline. Të butë mëndafsh flokëte mamasë sime,oh… sa erë të mirë mbanin! Ajo është larg sa një oqean,por unë e ndiej këtu në shtëpinë time si fllad. *Flokët e mamasë sime! Oh… tashmë… Keep Reading

Uncategorized

Ti dhe unë-Herman Çuka

Ti dhe unë-Herman Çuka Ti je vetmiae bukur e çmendinës sime,e unë, si molla e verdhë jashtë kubit të Magritte-s,rënë nga pema e vjeshtës në duart e tua,ndihem se jam e kthjellët dhe e lirë në zgjedhjet e mia. Je si thellësi e Detit të Zi, ku mban vdekjen time të pashpallur mbi vet’ emrin,… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Empatia-Herman Çuka

Empatia-Herman Çuka   Shet lule Avduli, me baba nga Maroku e nënë nga Siria, me një buzëqeshje si hënë e ngrënë Damasku, më tepër lutese, mbi fytyrë t’errët si netët e Marrakesh-it, kruspull pyetjet, si bisha të uritura presin t’i kafshojnë shpirtin, sikur të jetë gjithnjë në bankën e akuzës: “Nga vjen, kush je, çfarë… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Udhëtim-Herman Çuka

Udhëtim-Herman Çuka   Të gjithë kemi brenda një Mekë, të cilës i falemi për mëkatet, dhe të ardhme, një Jerusalem, ku vëmë pusullkat e lutjeve t’ëndrrave, në vrimat e mureve. Një Holokaust loti e mërmërimash, për humbjet prej vdekje vdekjes, e vdekjes prej njeriut. Një mashtrim prej Eden-i që na mbush boshllëkun me dritën e… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Poezi nga Herman Çuka

Poezi nga Herman Çuka   … njëzet vjet, që shoh si rrjedh një lumë, njëzet vjet, që flas e hesht me këtë lumë, njëzet vjet, që e ndjek këtë lumë, njëzet vjet, që jam si dashuri e robëruar e këtij lumi, kur e pyes se kur të vdes, a do t’ma marrë hirin tim mbi… Keep Reading

Letërsi/Pse shkruaj?

Pse shkruaj?-Herman Çuka

Pse shkruani? Revista defekt-teknik ua drejtoi këtë pyetje disa shkrimtarëve dhe poetëve shqiptarë, brenda dhe jashtë vendit. Përgjigjia e radhës erdhi nga Herman Çuka. Vijon më poshtë. Pse shkruaj?-Herman Çuka Pse shkruaj? Të pyesësësh “pse shkruan” është sikur të pyesësh “pse pi ujë”? Apo: “pse ëndërron” ose “pse flet heshtur”, sepse e shkruara është fjalë, është… Keep Reading

Go to Top