LOJË E ÇUDITSHME – Flurans Ilia

in Letërsi/Tharm by

Flurans Ilia

Nata i mbathi rrobat e aktrimit. Dita e falënderoi që erdhi. Ja behu ora e ndërrimit të roleve. Ora e shtegtimit të ëndrrës së ditës nëpër natë. Ora zvarranike e kapërcimit të rrugëve dhe semaforëve të përskuqur të Unazës së Qytetit, qarkuar si gjarpër rreth një oazi ku Nata i buzëqesh simotrës së saj Ditës në ikje, duke i thënë,

Ç’mund të bëj tjetër për ata që e bëjnë natën ditë? Ç’mund të bëj për disa të tjerë që realisht kalojnë një jetë të tërë duke e bërë ditën natë?”

Nata i hodhi një vështrim rrugëve të mbushura me mbishkrime në copa letrash prej atdheut të pamundur.

Në rrugë vuri re djaloshin me këmbët e mbledhura nën vete. Çfarë po mendonte vallë ai djalë? Kishte qerpikë si hala pishash nën dëborë. Qerpikë që brenda tyre fshehin sy si zogj shtegtarë. Parajsën e ëndërronte natyrshëm nga një vend në tjetrin ku e zinte nata. Por paratë nuk i mjaftonin as për një pjatë në mëngjesin e ditës tjetër. Priste që me rënien e natës të boshatisej rruga  dhe të strehohej në ngrehinën e rrënuar përbri. Porta e së cilës do të shndërrohej në shtratin e tij. Copat e letrave do të bëheshin çarçafë të bardhë ku njolla zhuli do të linte floku i ditës së pluhurosur. Gjunjët përherë të mbledhura për t’i shpëtuar të papriturave të errësirës. E kishte ndjekur më kotë ëndrrën përgjatë ditës. I kishte kapërcyer të gjitha urat e qytetit të minuara nga poshtë me mut. Ish’ bërë burrë duke u hedhur në rrjedhën e lumit  të mbushur me shurrë. Për të mbërritur gjer këtu. Për t’i shpëtuar shpërthimit të kujtesës. Për të mos u mbërthyer prej thonjëve të harresës.

Nata mori fizionominë e fytyrës së djaloshit. Zbriti pranë tij e njëtrajtësuar me sytë e një muri. Mur i cili përngjan si ekran i braktisur kinemaje. Nata u shndërrua në Mis.Albania e pjekur në vështrimin e saj. Djali dalloi në ato tipare të ravijëzuara mbi mur fytyrën e një zonje të vërtetë. Dalloi fytyrën e klientes në kafenenë e fundit të ditës përpara se errësira të binte njëtrajtësisht.

“Zonjë, zonjë, doni lule? Blini një trëndafil të kuq, zonjë!”

“Po. Do ta ble një lule. Por me një kusht. Do të paguaj sipas mënyrës time.”

 “Zonjë, lulet i shes vetëm me para. Keni para të më paguani? Të tjerat nuk më hynë në punë.”

“Çfarë i do paratë? Çfarë do bësh me ato?”

“Do paguaj një pjatë me paça dhe pilaf në mëngjes zonjë. Një pjatë ku i gatuar të jetë plëndësi i lopës. Një pjatë që të më mbajë për gjithë vijimësinë e ditës.”

“Hajde. Mos e vrit mendjen. Sot do të jap unë për të ngrënë. Do ta paguaj unë pjatën që të takon. Por më parë të nevojiten rroba të reja shumë herë më të ndryshme nga këto që ke veshur.”

Këto tha dhe e tërhoqi djalin prej dore jashtë ngrehinës së rrënuar. E shpuri mu në zemër të qytetit. Në dyqanin ku e prisnin dy vajza të bukura si flutura të cilat e mbathën me pahun e krahëve të tyre. Me rroba të bardha si puhizë bore. Më tej. Një tjetër mikeshë e pambërishme, ia lau flokët nga zgjyra e ditës ku shkruhej historia e jetës, duke ia futur gishtat thellë-thellë tej-e-tej tek rrënjët e flokëve që zgjatoheshin gjer mbi sy më tej.

“Hej, hej, hej! Besoj se jemi gati?!” foli zonja. Djali nuk fliste. Jashtë një Limuzinë i priste.

Shoferi i mbathur me doreza të bardha i hapi me mirësjellje dyert e Limuzinës duke i ftuar të rehatoheshin në ndenjëset e veshura me lëkurë të lustruar.

Diçka e çuditshme filloi të përhapej brenda xhamave të mbyllura, ndërsa filluan të lëviznin në rrugët e qytetit. I ndodhur në një botë të panjohur i trembur njëkohësisht dhe kureshtar, djali me qerpikë si hala pishash nën dëborë pyeti me sy si zogj shtegtarë:

“Çfarë është kjo zonjë?”

“Muzikë biri im, nuk ke dëgjuar ndonjëherë?”

“Të vetmen gjë që kam dëgjuar është zhurma e motorit të makinave dhe buritë nëpër rrugë. Të sharat “me rob shpie” dhe pështymat që më vinë drejt e mbi fytyrë nga fytyrat që shfaqen pas xhamave të makinave në semaforë. Goditjen e tamtamit kur ndezim zjarre pranë plehrave të periferisë. Të shtëna armësh në mesnatën e batërdisë. Si dhe tringitringet e celularëve kur lule shes nëpër kafene. A nuk mjaftojnë të gjitha këto zonjë? Përse nevojitet muzika për ne?”

“Sepse, … «Ne jemi të shëmtuar, por me vete kemi muzikën» thotë dikush biri im. Muzika ekziston për të na shpënë aty ku trupi ynë nuk mund të mbërrijë. Muzika është dashuri që papritur troket tek porta kur prej shumë kohësh të gjithë të kanë harruar. Muzika na bën më të bukur biri im.”

“Ata që vranë prindërit e mi në mesnatë nuk kishin dëgjuar asnjëherë muzikë?”

“Më duket se mbërritëm, …” foli zonja pa e vështruar djalin, me kryet e kthyera tek hyrja e një restoranti shik.

Shoferi hapi dyert e makinës dhe i shoqëroi gjer tek porta e lokalit, brenda të cilit, i priste një tavolinë e shtruar me të gjitha të mirat e botës. Vezulluar nën drita qirinjsh të kuq. Peceta të kuqe. Një tufë me trëndafila të kuq. Kamarierët me papion kuq-e-zi u shërbenin verë të kuqe.

“Merr çfarë të duash” foli zonja.

Djali zgjati gishtat e holla dhe mori një copë bukë të thekur vetëm nga njëra anë. E ngjeu në gotën e verës. E përtypi. Në pjesën tjetër të asaj copë buke iu shfaq atdheu. E si mund të përtypej më tej? «Atdheu është dhimbje» thotë një poete.

“Përse nuk ha? Ha. Këtu i ke gjithë të mirat që ke ëndërruar gjatë ditës.”

“Hëngra zonjë. U ngopa. Të falënderoj nga zemra për të mirat që më ke shtruar. Çfarë të  shtyn të bësh të gjitha këto mirësi për mua?”

“Nuk kam bërë asgjë. Thjesht doja të të zbaviteshim pak së bashku. Jeta është lojë. Jeta është e shkurtër për t’i shijuar dhe parë me sy të gjitha mirësitë e botës. Kështu është? Apo jo? Të pëlqen? Do ta ndjekësh? Do të vazhdojmë më tej?”

“Përafërsisht në të gjitha lojnat ka fitues dhe të humbur. Zonjë ti i di shumë mirë rregullat e lojës. Kështu është? Apo jo?  Ndryshe nga të tjerët ti ke sy dhe i sheh të gjitha, zonjë. Ju  pëlqen kjo lojë?”

“Në këtë lojën tonë nuk ka humbës biri im. Do e shohësh në fund. Çfarë dëshiron të bëjmë më tej?”

“Do doja të shkonim në cirk. Dua të shoh klounët. Dua të shoh klounët.”

Poshtë tendës së cirkut të qeshurat e fëmijëve përngjanin me një këngë gazmore. Djali i nguli sytë tek klounët që e zbavitnin aq shumë.

Buzëqeshjet e tyre vesh-më-vesh. Lotët e tyre të bojatisura ndër faqe. Këto e dinte shumë mirë, i kishte parë qindra herë më parë, por se ç’kishte diçka, diçka të fshehur pas buzëqeshjes së tyre të çuditshme? Diçka që e magjepste? Diçka që e zbaviste aq shumë me sytë e ngulur drejt e mbi lojën e tyre po aq të çuditshme? Papritur, iu shfaq ati i tij në rolin e klounit.

“Baba!” klithi i trembur.

“Çfarë biri im? Mos u tremb. Jam unë. Kam marrë rolin e këtij tipit gazmor për pak, sa për t’u zbavitur së bashku, sa për të nxjerrë një dyshkë, sa për të pirë një teke. Jam gjithmonë pranë teje. I gatshëm për të të udhëhequr në jetë.”

“Përse nuk mundem të të shoh vazhdimisht kaq pranë, baba?”

“Çfarë shohim nuk është gjithmonë e vërtetë biri im. E vërteta ndodhet në tjetër vend. Ajo banon tek uji që pi. Tek oksigjeni që thith. Tek buzëqeshja e petaleve të hapura të një luleje. Tek yjet që duken me vështrim të lirë. Tek metamorfoza e një fluture.”

“Baba, ku është mami?”

“Bir, e rëndësishme është të jesh i lidhur fortë me tokën ku jeton, paçka se mundet të jesh një larvë. Kur njerëzit fluturojnë larg, humbin në hapësirë, është e vështirë t’i shohësh dhe takosh si më parë. Nuk mund t’i kesh përjetësisht pranë. Nuk mundet t’i shohësh vazhdimisht. Por ti mos u mërzit, ajo me siguri vazhdimisht të vështron prej diku, dhe natyrshëm do të shfaqet një ditë nën krahët e një fluture.”

“Baba, cila është kjo zonja që më ka prurë këtu tek ti?”

“Është Nata biri im. Grua e hekurt dhe e ashpër. Poshtë petkut të saj  të errët fsheh mirësi të padukshme. Mund të shkosh me ‘të, kudo që ajo të të shpjerë. Mos nguro, por  mos i beso kurrë plotësisht asaj.”

Babai u zhduk. Klouni rimori fytyrën e vet të vërtetë duke zgjatur në rreshtin e parë të spektatorëve grushtin e nderur drejt djaloshit. Mes gishtave të mbledhur diçka shtrëngonte. I bënte shenjë djalit që ta hapte pëllëmbën e dorës dhe ta pranonte dhuratën që kishte taksur për ‘të. Djali ia hapi gishtat. Aty gjeti një çelës të vogël të shndritshëm si një yll i largët që feks në gji të natës në errësirë. Atëherë zonja Natë iu afrua pas koke dhe i pëshpëriti ëmbëlsisht në vesh,

“Mbaje me kujdes këtë çelës biri im, ndoshta do të të nevojitet. Tashti që u argëtove me klounët dhe e ke me vete dhuratën e çmuar, si thua?, do të vazhdojmë më tej?, apo je i lodhur?”

“Jo. Jo. Dua të vazhdojmë më tej. Dua të shkojmë në stadium e të shoh një ndeshje futbolli.”

“E si mundet të të them jo këtë natë?!” i tha Nata.

Për herë të parë djaloshi vuri re buzën e qeshur po aq të çuditshme të Natës. Këmbët e saj të lehta si sorkadhe që ngjiteshin shkallëve të stadiumit ku ndeshja pritej të fillonte. Me sytë e ngulur në fushën e gjelbër ku topi rrotullohej nën këmbët e lojtarëve djaloshi filloi të përplaste shuplakat dhe të këndonte i lumtur së bashku me tifozët kuq-e-zi.

“Të gjithë lojtarët rendin pas topit,” i pëshpëriti ëmbëlsisht me një gjuhë sherbetlije Nata,

“Topi përngjan me jetën. Nëse duhet ta shpiesh përpara drejt rezultatit pozitiv nuk duhet vetëm të rendësh pas tij kuturu. Duhet të mësosh ta ndalësh. Duhet ta perfeksionosh teknikën. Ta zotërosh dhe ta drejtosh aty ku duhet. Po qe se nuk je i zoti për të gjitha këto topi të ikën nga këmbët. Ta vjedhin lojtarët e tjerë.”

Djali nuk kuptoi asgjë nga të gjitha këto, por u kënaq së tepërmi me lojën. U ndje si në shtëpinë e tij me familjaritetin dhe shpirtin e tifozerisë kuq-e-zi.

“Po tashti? Çfarë do të doje tashti i vogli im?”

“Po më flihet zonjë. U bë vonë. Nesër një ditë e gjatë më pret sërish. Të falënderoj nga zemra. Më duhet të kthehem në shtrat që … , në të vërtetë është një portë e rrëzuar … , mbi dyshemenë e shkallmuar … , te ngrehina e rrënuar … , ku edhe më gjetët në orët e para të kësaj nate, zonjë!. Aty më presin çarçafët e mi – copa letrash të mbushura me mbishkrime prej atdheut të pamundur. Ju falënderoj nga zemra zonjë, jastëku ku do e mbështes kokën sot nuk do të ketë njolla zhuli.”

“Joo biri im, i vogli im, qysh sonte do të flesh tjetërkund. Do të vish me mua në ngrehinën time.”

Duke menduar se ç’e priste atje ku kishte fjetur për kaq netë (pothuajse gjithë jetën e vet) djali nuk kundërshtoi. Tek e fundit nuk kishte se çfarë të humbiste po të shkonte në shtëpinë e saj. Ishte një shtëpi e hatashme e veshur me të gjitha orenditë e nevojshme. E ndriçuar gjithandej me shandanë që mbartnin qirinj të kuq. E veshur me perde të kuqe. Nata i hapi derën e dhomës së tij duke i thënë,

“Të gjitha këto që kam unë këtej e tutje janë edhe të tuat. Çfarë më përket mua është edhe e jotja. Me një ndryshim të vogël. Që nga ky çast nuk do të shihemi më të dy. Unë fle në mëngjes dhe zgjohem në mbrëmje. Por mos u mërzit, do të komunikojmë sërish me mënyrën time.”

Këto i tha, i uroi «natën e mirë!», dhe u largua Nata.

Shtrati ishte i veshur me një mbulesë ngjyrë trëndafilash. Mbi mbulesë qëndronte një kuti e vogël. Djaloshi bëri ta hapte kureshtar, por kutia ishte e mbyllur me dryn. Menjëherë i erdhi ndër mend çelësi i vogël që mbante në xhep. E hapi me një frymë kutinë. Brenda saj gjeti një copë pusullë të zhubrosur, si ato copat e letrës me mbishkrime nga atdheu i pamundur. E hapi. I shtrirë mbi shtratin e trëndafilave filloi të lexonte ngadalë pa ngut,

“Çfarë shohim përqark, na përket të gjithëve. Çfarë mbartim në këtë çast ne, nesër do ta trashëgojnë edhe të tjerët. Njerëzit marrin duke lënë jetë. Përthithin duke çliruar dashuri. Mos ngurro të marrësh pjesë në lojën e saj.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Latest from Letërsi

MAJA-Jorge Luis Borges

MAJA-Jorge Luis Borges Në atë që lanë të shkruar të gjithë ataqë

Për G-Sueton Zhugri

Poezi për G.-Sueton Zhugri Çfarë paqeje e mbytshme, – the ti, –
Go to Top