Tag archive

Përktheu: Blerina Berberi

Çikla-Charles Bukowski

Çikla-Charles Bukowski Ështe iluzion nëse mendon se thjesht po e lexon këtë poezi, në të vërtetë është më shumë se një poezi. Është tehu i thikës, është një tulipan. Një ushtar që marshon nëpër Madrid. Je ti në shtratin e vdekjes, është poeti Li Po që qesh nga nëntoka, jo, kjo nuk është një poezi… Keep Reading

Teatër

Bosh

BOSH   Në skenë një grua e re ose shumë e re. 1. Ja ku jam.  Unë jam këtu, Prej mishi dhe kocke… me gjak dhe nerva! Jam këtu, një qënie njerëzore. Jam… pas murit dhe flas me ty. Me ty që më shikon! Ti që më sheh përtej murit, dhe më pyet se ç’është… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Meriton një dashuri-Frida Kahlo

Meriton një dashuri-Frida Kahlo   Meriton një dashuri që të do edhe të pakrehur, Me të gjitha arsyet që të bëjnë të ngrihesh nxitimthi, Me të gjithë djajtë që nuk të lënë të flesh. Meriton një dashuri që të bën të ndihesh e sigurt, Që është në gjendje të tresë botën kur është me ty,… Keep Reading

Letërsi

Sindroma “Madamë Bovari”, çfarë është?

Bëni kujdes me trishtimin. Mund të bëhet ves – Gustav Flaubert Sindroma “Madamë Bovari” ose e quajtur ndryshe “Bovarizmi”, është një shqetësim i sjelljes, i zbuluar menjëherë pas publikimit të romaneve romantikë të shekullit të 19-të. Prej asaj kohe, idealizimi i dashurisë çoi mijëra njerëz drejt frustrimeve dhe zhgënjimeve të shumta. Kërkimi i dashurisë ideale… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Doja të të shkruaja-Soren Kierkegaard

Doja të të shkruaja-Soren Kierkegaard   Doja të të shkruaja, jo për të pyetur si je, po dua të di si është të jesh pa mua? Unë s’kam qenë kurrë pa veten, e ndaj nuk di… dua të di çfarë ndjen kur unë nuk jam, unë që shqetësohem nëse çdo gjë shkon mire. Kur nuk më… Keep Reading

Letërsi/Muzikë

Sot artisti fatkeqësisht bëhet Zot vetëm nëse del shpesh në televizion/Një intervistë e kantautorit italian Giovanni Nuti mbi bashkëpunimin me poeten Alda Merini

Sandalet e drunjta, të harruara nën shtrat, ishin të një prifti-Alda Merini Intervistoi: Fabrizio Ciccarelli Giovanni Nuti publikon dy albume para se të njihej me poezinë e Alda Merini-t: “Çrregullohuni” (1994), të cilën e solli në versionin:“Sandalet”. Falë këtij kompozimi ai arrin ta njohë atë personalisht. Dhe që nga ai çast i përkushtohet projektit me… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Gjuha e fluturave-Manuel Rivas

Manuel Rivas Pas funeralit, në varrezat San Amaro, shkuam në bar Huevito e pastaj tek Davidi për të kthyer ndonjë gotë për nder të të ndjerës. Kishte vdekur e ëma e Fontanës. Ai ishte i përhumbur, sikur të kishte akoma arkivolin mbi shpatulla, dhe kishte atë pamjen e fajtorit që kanë zakonisht fëmijët kur humbasin… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Sot-Humberto Ak’Abal

Sot-Humberto Ak’Abal Sot u zgjova jashtë vetes E dola ta kërkoja.   Eca nëpër rrugë e nëpër rrugica, Derisa e gjeta…   Mbi një dru të myshkur, Nën këmbët e një vreshti, Duke biseduar me mjegullën,  E duke u munduar të harroj atë që nuk mundem ta harroj… Nën këmbët e mia. Gjethe…. vetëm gjethe.… Keep Reading

Go to Top