Tag archive

Leonard Cohen

Unë jam ai hebreu i vogël që shkroi Biblën-Vështrim mbi një tekst të Leonard Cohen-it/Arbër Zaimi

   Arbër Zaimi Në këngën “The future”, kolonë zanore e filmit “Natural Born Killers”, poeti këngëtar, Leonard Cohen, e vë veten në rolin e fat-thënësit anonim (unë jam ai hebreu i vogël që shkroi Biblën – thotë). Rapsodi sheh në të ardhmen, larg apo afër, doemos një kataklizmë. Parasheh (ashtu si Yeats tek “The second… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Kopshti i qershive-Leonard Cohen

Kopshti i qershive-Leonard Cohen Kanada, ca luftëra presin për ty ca tradhti ca flamuj të shqyer Trashëgimia nuk mjafton Fytyrat duhen harruar nën varenë e ideve mizore Kutitë e postës do shpërthejnë në kopështin e qershive dhe dikush do të presë përgjithmonë për çeqet e majme të gjyshërve Nga thellëtira e kafenesë vërej qetësinë e… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Sytë e tu-Leonard Cohen

Sytë e tu-Leonard Cohen Sytë e tu janë si elmaz Ata përpiqen të më sakatojnë E gjithë forca jote e futur në ‘to sepse ti nuk e di si të bëhesh hero Ke ngatërruar idetë Nuk është heroi Por tirani që përpiqesh të jesh Prandaj dobësia është kualiteti yt më tërheqës Nuk kam asnjë parashikim… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

E vetmja poezi-Leonard Cohen

E vetmja poezi-Leonard Cohen Kjo është e vetmja poezi që mundet të lexoj Jam i vetmi që e shkroi Nuk e vrava veten kur gjërat shkonin keq e më keq Nuk kërkova shpëtim te droga apo leksione, për dreq U përpoqa të fle por kur gjumi s’më zinte Mësova të shkruaj çfarë mundet të lexohet… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Çdo guralec-Leonard Cohen

Çdo guralec-Leonard Cohen Çdo guralec ëndërron vetveten Çdo gjethe ka një planimetri Dielli prej dëshirës është i drejtuar udhëtimit përpos në ndritshmëri Humbjet akoma nuk kanë vjelë bekimin paqësor të zemrës sime sepse ëndërroj aty ka shpresa ëndërroj aty ka ende shpëtimie Ia thashë këtë një të burgosuri i cili vrau njeriun që urrej Ia… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Një natë e dogja-Leonard Cohen

Një natë e dogja-Leonard Cohen Një natë e dogja shtëpinë që kam dashur Ndriçimi rrethor i unazës perfekte Në të cilin pashë zezonë dhe gurë Përtej… jo gjithçkaje. Disa krijesa nëpër erë, Të fiksuara nga nata, Vinin të shihnin botën përsëri Dhe zhdukeshin nëpër dritë. Tashmë lundroj nga një qiell në tjetrin Kundra anijes që… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Poemat nuk na duan më-Leonard Cohen

Poemat nuk na duan më-Leonard Cohen Poemat nuk na duan më nuk duan të bëjnë dashni me ne nuk duan të jenë më poema Mos na mblidhni, ato thonë Nuk mundemi t’ju ndihmojmë Tashmë nuk ka më peshkim në rrjedhën e lumit madhor të Zemrës Na lini të qetë, thonë, po shndërrohemi në diçka krejt… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Mirësevini ndër rreshta – LEONARD COHEN

Mirësevini ndër rreshta – LEONARD COHEN Mirësevini ndër këto rreshta Aty lufta është e ndezur por do përpiqem t’ju rehatoj Bashkëbisedimin tim nuk është e thënë të ndiqni, ai është veç nervozizëm A nuk gatova dashuri me ju kur student ishim qysh në lindje? Shtëpia tashmë është ndryshe shumë shpejt fshati do të dorëzohet Por… Keep Reading

“Suzana”-Leonard Cohen

Leonard Cohen – Suzana Suzana të shpie nga shtëpia e saj ndanë lumit Mund të dëgjosh varkat tek shkojnë Mund të kalosh përgjithnjë natën pranë saj Dhe ti e di se ajo është gjysmë e çmendur Por prandaj dhe do që të jesh me të Dhe ajo të ushqen me çaj dhe portokalle Që vijnë që… Keep Reading

Muzikë

Leonard Cohen mbi origjinën e këngës “Boogie Street”

Është një imazh që të ndjell mashtrimin; “Bulevardi i iluzioneve të humbura”, një imazh i jetës së përditshme, me tundimet dhe deluzionet e tij . Në të vërtetë ekziston një “Boogie Street” në Singapor. Një rrugë shumë tërheqëse, ku mund të gjesh disqe të piratuara. Mbaj mend që kam qenë atje pas një turneu në… Keep Reading

Go to Top