Tag archive

Luan Rama

Letërsi

Dy fjalë për Alain Bosquet-Luan Rama

Luan Rama (Fragment) Një nga idhujt e tij të parë dhe ndër më të mëdhenj ishte Remboja. Më pas, ai do të shtojë  se “shokët e mi janë Ronsard, Musset, Verlaine, Aragon. ”Unë nuk i përkulem Bodlerit, – thoshte ai, – unë diskutoj me të!”.. ”Mes vérités profondes sont dans mes mots”…(“të vërtetat e mia… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Një ditë në Paris me Ezra Pound-in

Luan Rama Sapo kisha parë në internet disa xhirime të vizitës së Ezra Pound-it në Paris në vitin 1965. Një xhirim amator me sa duket, i dy shkrimtarëve të rinj francezë, që po e shoqëronin dhe që ishin admiratorë të letërsisë së tij. Pound vinte nga Italia, ku prej shumë vitesh jetonte në Venecia, por… Keep Reading

Pikturë

Toulouse Lautrec-Kur «Moulin Rouge» shihej si nje vend i nëmur

Unë gjithnjë kam patur ndjesinë se Toulouse-Lautrec ishte vëllau dhe miku im, – ka shkruar regjisori i famshëm Fellini, – ndoshta pse ai, që para shpikjes së vëllezërve Lumière, ka imagjinuar kuadrimin e kompozicionit me skemat e kinematografisë. Dhe padyshim, kjo si pasojë për pasionin që ai kishte për njerëzit e përbuzur dhe të hedhur… Keep Reading

Pikturë

Edgar Degas dhe alfabeti i trupit-Luan Rama

Luan Rama Doni një Van Gogh, një Gauguin, një Degas, Matisse apo Cezanne?… Këtu keni dhe klasikët apo neoklasikët, impresionistët dhe post-impresionistët. Mund të zgjidhni: varet nga ju!… Ah, ju pëlqeni “primitivet” italianë, apo anglezët Tourner, Whistler…? Dhe kështu, diku në një mediatekë, bibliotekë lagjeje, mund të zgjedhësh pafundësisht dhe të hysh kështu në botën… Keep Reading

Në kohërat e kolerës

Apollonia, tokë e perandorëve/Luan Rama

Luan Rama Kur arkeologu francez Léon Rey, zbulonte në fillimin e viteve 30’ në qytezën antike të Apolonisë, një nga skulpturat me fytyrën e perandorit August, i pari perandor i Romës, ai e kuptoi se kjo skulpturë e ngritur diku në mes të qytetit, ishte jo vetëm një vepër arti e Akademisë së Artit të… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Frutat e Omerit-Luan Rama

Frutat e Omerit-Luan Rama (Kushtuar Omer Kaleshit)   Zotëri, keni etje… doni një frut? Një mollë, një dardhë, një ftua…? Kujdes, këto fruta nuk duhen kafshuar, janë tablo, vepra arti, fruta me forma njerëzore, me aromë mishi e gjaku, me linjat e një gruaje të parë diku, shkarazi, kur këputet hëna, duke lënë pas një… Keep Reading

Në kohërat e kolerës

Me arvanitët, udhëve të Greqisë-Luan Rama

Luan Rama Piktakimi im i parë me Greqinë ishte përmes librave. Ishte leximi i poezive të Ricos-it e veçanërisht Njeriu me karafil, vargje që atëherë m’u dukën nga më të bukurat në botë. Megjithatë Greqia, apo më mirë ajo pjesë që quhej Shqipëria e vjetër, meqë tashmë Çamëria ishte futur brenda kufijve të Greqisë së… Keep Reading

1 2 3 4
Go to Top