Tag archive

Përktheu Arlinda Guma - page 6

Feminizëm

Një pyetje e Colbert-it për Clinton-in: “Pse u habitët kur u pyetët për Lëvizjen #MeToo?”/Giovanni Russonello

Clinton, Lewinsky dhe Lëvizja #MeToo   Stephen Colbert e detyroi të martën ish-presidentin Bill Clinton të shpjegonte pse mori pozita mbrojtese ndaj pyetjeve në “Today” Show-NBC, në lidhje me çështjen e tij në fund të viteve 1990-të me Monika Lewinsky-n, më vonë interne në Shtëpinë e Bardhë. Në intervistën, e cila u transmetua të hënën,… Keep Reading

Kinema

Me Michelangelo-n ishte sikur të shkoje në një operacion zemre. Me Federico-n ishte sikur të shkoje në një piknik*/ Charlotte Chandler

Ata shokët italianë janë njëqind vjet përpara nesh… – Alfred Hitchcock  Charlotte Chandler Darkat e mia me Federico-n dhe Michelangelo-n… Mjeshtrat e filmit; Michelangelo Antonioni dhe Federico Fellini konsideroheshin si kundërshtarë, madje edhe rivalë, prej publikut. Por për autoren që kishte miqësi me të dy, ata jetonin jetë paralele në qasjet ndaj artit dhe romancave… Keep Reading

Letërsi/Përkthim/Tharm

Një buzëqeshje për t’u kujtuar – Charles Bukowski

Një buzëqeshje për t’u kujtuar – Charles Bukowski   Ne kishim ca peshq të kuq, Dhe ata vërtiteshn rreth e rrotull, Në tas, mbi tavolinë, pranë perdeve të rënda, që mbulonin pamjen që dukej prej dritares, Nëna ime, gjithmonë duke buzëqeshur, na donte të gjithëve të ishim të gëzuar, Më thoshte: -Ji i gëzuar Henri! Dhe… Keep Reading

Letërsi

Artisti është një krijesë e shtyrë nga demonët, ai nuk di pse ata e zgjedhin dhe është zakonisht shumë i zënë për t’u habitur përse/Këshilla mbi të shkruarit nga William Faulkner

William Faulkner është një nga shkrimtarët më të mirë të Amerikës, me një zë të veçantë dhe një inteligjencë të pamëshirshme që i dha një çmim Nobel në letërsi në moshën 52-vjeçare, për të mos përmendur dy çmime Pulitzer, dy çmime kombëtare të librit dhe dashurinë e pavdekshme të shumë lexuesve. Ai është një prej… Keep Reading

Letërsi

Kush e tradhtoi Anne Frank-un?-Daniel Boffey

Djali i anëtarit të rezistencës holandeze thotë se nazistët u sinjalizuan për dhomën sekrete të familjes nga bashkëpunëtorja e tyre hebreje. Daniel Boffey-Bruksel Libri pretendon të hedhë dritë të re mbi misterin… Një libër i ri ka dhënë atë që pretendon se është një dëshmi e re; që Anne Frank dhe familja e saj janë tradhtuar… Keep Reading

Kinema/Kronikë në sepia

Claudia Cardinale-Viti 1959

“Isha në një çati në Romë, më 1959, nuk kujtoj asgjë tjetër, madje as emrin e fotografit, e harrova. Por kjo foto më bën të mendoj për fillimet e mia, një epokë në të cilën kurrë nuk e kisha imagjinuar se një ditë mund të gjendesha në shkallet e pallatit më të famshëm të kinemasë… Keep Reading

Kinema

Një letër e Ingrid Bergman-it dërguar Roberto Rosellini-t

Në vitin 1947, Ingrid Bergman i shkroi një letër (tashmë legjendare) Roberto Rossellin-it, ku i shprehte dëshirën për të punuar me të. Duke mos ditur se ku mund të gjente regjisorin, ajo me sa duket nuk e dërgoi letrën menjëherë; dhe kur përfundimisht e bëri këtë, u kujdes ta dërgonte në studion e tij; Minerva… Keep Reading

Kohë e frikshme në Amerikë-David Foster Wallace

Një intervistë me David Foster Wallace Biseda e mëposhtme është nxjerrë nga një intervistë që i mora David Foster Wallace, në shtator 2006, si nje pjesë e një serie artikujsh dhe copëzash për radio, në lidhje me shkrimtarë të rëndësishëm të huaj, artistë dhe regjisorë filmash, të cilët nuk ishin të lejuar në Rusi ato… Keep Reading

1 4 5 6 7
Go to Top