Tag archive

Arbër Zaimi

A mund të bëhesh shkrimtar duke ndjekur kurse të krijimit letrar?-Arbër Zaimi

Revista defekt-teknik u drejtoi një pyetje disa shkrimtarëve dhe poetëve shqiptarë. A mund të bëhesh shkrimtar duke ndjekur kurse të krijimit letrar? A mund të mësohet shkrimtaria? Disa prej përgjigjeve erdhën menjëherë, të tjera janë duke u shkruar si esé të veçanta; një prej të cilave është kjo që vijon, shkruar nga Arbër Zaimi:  … Keep Reading

A(rt)ktivizëm/Muzikë

Get succesful or die trying/Arbër Zaimi

  Arbër Zaimi Dje në rrjetet sociale ishin postuar dy foto përbri njëra-tjetrës, në njërën popstarja britanike me origjinë shqiptare Dua Lipa merrte pasaportën e Shqipërisë nga kryeministri Edi Rama, në foton tjetër disa djem të rinj brenda një autobusi të vjetër mbanin pasaportat shqiptare në duar teksa shkonin për mërgim. Pati komentues nga Kosova… Keep Reading

A(rt)ktivizëm/Esé

Fundi i Historisë dhe Njeriu i Mbramë/Arbër Zaimi

Arbër Zaimi Fukuyama, që shkroi në 1992 se historia mori fund e se demokracia liberale dhe tregu i lirë ishin fundi i historisë për shkak se alternativat e tjera ishin më të këqija e mbyll librin e tij “Fundi i Historisë dhe Njeriu i Mbramë” me dëshpërim nostalgjik: “Fundi i historisë do të jetë kohë… Keep Reading

Das Negative meiner Zeit/Arbër Zaimi

     Arbër Zaimi Ankthi i Kafkës vjen nga përballjet njëherazi me limitet e arsyes dhe të besimit, si fakultete të mendjes. Te “Metamorfoza” Gregor Samsës të tromaksur prej kandërrzimit i fanitet nëpërmend një zgjidhje e problemit të tij: “Po sikur të flija dhe ca e t’i harroja gjithë këto marrëzira?…” Ç’është kjo botë ku… Keep Reading

A(rt)ktivizëm/Muzikë

Unë jam ai hebreu i vogël që shkroi Biblën-Vështrim mbi një tekst të Leonard Cohen-it/Arbër Zaimi

   Arbër Zaimi Në këngën “The future”, kolonë zanore e filmit “Natural Born Killers”, poeti këngëtar, Leonard Cohen, e vë veten në rolin e fat-thënësit anonim (unë jam ai hebreu i vogël që shkroi Biblën – thotë). Rapsodi sheh në të ardhmen, larg apo afër, doemos një kataklizmë. Parasheh (ashtu si Yeats tek “The second… Keep Reading

A(rt)ktivizëm

KËNGË NGA BALLKANI I HAPU/Arbër Zaimi

Para 4 vitesh në Mitrovicë të Kosovës presidenti serb Vuçiq deklaronte pa i ardhur turp se Millosheviqi nuk ishte burrë i keq dhe nuk kishte synime të këqija, por mjetet i zgjodhi të gabuara. Pra, nuk është aspak rastësi që në elitën politike serbe të mbizotërojë gëzimi për një dështim të Amerikës.    Arbër Zaimi… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Thnegla-Arbër Zaimi

Thnegla-Arbër Zaimi   si mund të jetë vallë? ndoshta ende duke lundruar e duke iu lumturuar vetmisë që s’duhet t’ia kishe parë në sy?   lundrimet janë të bukura, e ti do të doje të ishe duke lundruar pikërisht në këto çaste të përbaltura të një dimri të shtërzyer dëborash në fakt ti nuk lundron,… Keep Reading

Kinema

Neo-Weimar, asgjë për shumë zhurmë-Arbër Zaimi

Dekadenca e një kaste globale pa destin në syrin e Sorrentinos Arbër Zaimi Filmat “Mik i familjes”, “Bukuria e madhe” dhe “Rinia” të regjisorit italian Paolo Sorrentino edhe pse nuk janë, do të mund të lexoheshin si një trilogji. Jo edhe aq sensin e sekuencës tematike e estetike, siç është psh. trilogjia e famshme e… Keep Reading

A(rt)ktivizëm/Biseda

Bisedё me Arbër Zaimin/Të vetmit të sinqertë janë prostitutat që postojnë hiret e veta, dhe hajdutët e vegjël që postojnë fotot e plaçkave të vjedhura.

Një bisedë interesante me Arbër Zaimin mbi të majtën dhe poezinë. Ai flet me modesti për poezinë e tij, ndërsa bën ironi me veten kur thotë se ka nja dy vjet që po përpiqet ta lërë veten në mes të rrugës… Jeton prej disa vitesh në Kosove dhe është i angazhuar me Lëvizjen Vetëvendosja. Bisedoi… Keep Reading

Go to Top