Category archive

Pikturë - page 4

EGON SCHIELE-Ekspresionizmi austriak

EGON SCHIELE Artisti dhe piktori austriak Egon Schiele njihet për portretet e tij që paraqesin gra nudo, qenie të torturuara në pozicione të pashpresa dhe të spërdredhura. I gjendur afër Gustav Klimt-it, ai ishte pjesë e Lëvizjes Ekspresioniste Austriake, e cila i pa rrezet e para të dritës në fillim të shekullit të 20-të. Nëpërmjet… Keep Reading

Pikturë

ËNDËRRONJËSI MARC CHAGALL: “ARTISTI ME SYTË E RËNË NGA QIELLI!”

Kush është artisti pas lopëve fluturuese dhe violonistëve vallëzues? Një dashuri që sfidon gravitetin! Marc Chagall, i lindur në Movcha (Moses), në Bjellorusinë e ditëve të sotme, referohet me një pafundësi stilesh dhe çastesh artistike; duke filluar nga një stil thellësisht impresionist folku, deri tek interpretimet kubiste të fabulave nga ana e tij. Duke parë… Keep Reading

Pikturë

NEO-EKSPRESIONIZMI GJERMAN

GEORG BASELITZ, NJË PERSONAZH JO-ORTODOKS Georg Baselitz lindi si Hans-Georg Kern më 23 Janar, 1938, në një Gjermani të ndarë. Në vitin 1961 ai la emrin e tij të lindjes dhe adoptoi pseudonimin e piktorit. Një tribut për qytetin e tij të lindjes Deutschbaselitz (në Saksoni), ai filloi t’i nënshkruante pikturat e tij me emrin… Keep Reading

Pikturë

PUTHJA-GUSTAV KLIMT/ Arketipi i ëmbëlsisë dhe pasionit

Puthja, 1908-1909, Gustav Klimt Piktura “Puthja” e Gustav Klimt-it është arketipi i ëmbëlsisë dhe pasionit. Kjo skenë drithëruese, shumëngjyrëshe dhe dashurie e dy fytyrave dhe trupave që përqafojnë njëri-tjetrin, ruhet në Muzeun Belvedere në Vjenë, Austri. Megjithëse, qartësisht ekstravagante, kanavaca e larë në gjethe të arta nuk e kompromenton rëndësinë e thellë përtej kësaj vepre… Keep Reading

Pikturë

NUDOJA QË NDRYSHOI RREGULLAT E ARTIT

Olimpia, 1863 – Edouard Manet Në vitet 1800, shumica e pikturave ishin kështu… (duke ilustruar të pamje të pikturave me lule.) Ngjyra të mbytura, skena komplekse, dhe shumë mitologji. Por në vitin 1863, erdhi diçka që ishte aq e ndryshme, saqë shkaktoi shok, tmerr, madje edhe zemëratë. Ngjyra të zymta, si të një trupi të… Keep Reading

Pikturë

SI U BË “MONA LISA” KAQ E MBIVLERËSUAR?

Cili është shpjegimi i cinikëve për “Mona Lisa-n”? Përse është kaq e famshme “Mona Lisa”? A është ajo me të vërtetë më e mirë se sa ”Zonja me Hermelinë” e Da Vinci-t? Kjo duket më e mirë. Ka një hermelinë më shumë. Por, është “Mona Lisa” ajo që është kaq e famshme, saqë Drejtori i… Keep Reading

Pikturë

SI U KTHYE NË IKONË PIKTURA “GOTIKU AMERIKAN”

Dy njerëz, një shtëpi, dhe pak qiell. A nuk është paksa e mbivlerësuar? Vetëm një sekondë, vetëm një sekondë… uleni pak poshtë atë sfurkun me tri maja… Unë e kuptoj që Grant Wood-i ka bërë një pikturë të pabesueshme. Ju mund ta vini re këtë në të gjithë detajet e vockla si, për shembull, sesi… Keep Reading

Pikturë

NJERIU VITRUVIAN I MATEMATIKËS SË DA VINÇI-t-James Earle

James Earle Ky imazh i Njeriut Vitruvian, marrë nga vizatimet e Leonardo-s, është kthyer në një nga simbolet më të njohura të Rilindjes. Por, përse? Ai është një vizatim i thjesht me laps dhe me bojë, apo jo? Gabim! Le të fillojmë t’i përgjigjemi kësaj pyetjeje me një problem matematikor. Unë di sesi ta llogaris… Keep Reading

1 2 3 4 5 6 9
Go to Top