Tag archive

Frederik Rreshpja

Nënës-Frederik Rreshpja

Nënës-Frederik Rreshpja   Nëna ime dhembje e pashuar,Ka kaq vjet që rri në dhé të zi,Edhe yt bir siç duket së shpejtiDo e lërë këtë botë. S’më vjen keq që iki kështuSe asnjëherë i lumtur nuk kam qenë,Veç në pyjet ku xhindet vallëzojnë, Rreth drurëve të galvanizuar në hënë. Shkoj te lumi ku qajnë ciganëtPër… Keep Reading

NJË ZOG SHIU NA DETYRON TA RISHQYRTOJMË HIERARKINË E POEZISË/Kolec P. Traboini

Revista defekt-teknik fillon një rubrikë të re me titull “Si e kam njohur Frederik Rreshpjen”, ku bashkëkohës të tij sjellin detaje nga jeta e tij, me mjaft interes për lexuesin. Qëllimi i kësaj rubrike është të mbledhë sa më shumë të dhëna për Rreshpjen njeri, meqë institucionet zyrtare flasin pak apo aspak për këtë poet… Keep Reading

Letërsi/Tirana Review

Rreshpja, njeriu që e donte poezia/Shpëtim Kelmendi

Shpëtim Kelmendi Nga tërë ajo hordhi poetësh që dolën nga këneta e realizmit socialist dhe zbarkuan në brigjet e viteve ’90, vetëm Frederik Rreshpja qe në gjendje ta dëlirte poezinë e tij nga ato pak stërkala balte të realsocit, vetëm ai qe në gjendje të shndërrohej në urë lidhëse midis poezisë së mirë të traditës… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Testamenti i Skëndebeut-Frederik Rreshpja

Testamenti i Skëndebeut-Frederik Rreshpja   Merreni shpatën time! Vëreni mbi drurin më madhështor të bregdetit. Le të vërtitet ajo nga duart e stuhisë! E kam fjalën këtu: duhet të armatosim çdo gjë. Edhe erërat. Ja dhe stapi im prej ulliri, mbilleni! Mbi degët e tij mund të varni armët. Duke vështruar kurmet plot plagë të… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Etyd-Frederik Rreshpja

Etyd-Frederik Rreshpja   Degët e drurëve lëkunden fluror Mbi ballin e pjerrët të çative, S’ka gjë në mos rëntë kësaj nate dëborë Do bjerë në kujtesën e fëmijëve! Keep Reading

Letërsi

Peizazhet e natës-Frederik Rreshpja

Peizazhet e natës-Frederik Rreshpja   Zhduken drurët me fjalë e me gjethe Dhe luleve u rrëzohen ngjyrat, Nata gdhend në ajër statujat e hijeve. Eja ti, tërë dritë si dashuria, Hidh ngjyra mbi lulet, Vër rregull mbi peizazhet e botës! Nëse nuk vjen, Do të tretem nëpër kështjellat e ftohta, Vizatuar brutalisht nga nata. Keep Reading

Letërsi/Tharm

Ky shi sonte-Frederik Rreshpja

Ky shi sonte-Frederik Rreshpja Qerrja e shiut mbjell pellgje nëpër natë Dhe ikën pyjeve me vërtik. Qerrtari i zi nëpër kodra I bie vjeshtës me kamxhik.   Tërë verës portretet tona vareshin nëpër gjeth’, Edhe zëri im varej. Tani bromuri i argjendtë i diellit Tretet në shi i zbardhur.   Lëkundet qerrja e pikëlluar e… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Aerodrom-Frederik Rreshpja

Aerodrom-Frederik Rreshpja   Dal e të pres në breg të një qielli Dal e të pres buzë një reje. Vështroj si rrëzohen shirat, ylberët, yjet. Zbrit! E di që je diku pas një mjegulle. Venë e vinë avionët e botës Poi ti në ç’shira je fshehur vallë? A e ke parë dhimbjen time? Si ngjitej… Keep Reading

Letërsi

Stuhi-Frederik Rreshpja

Stuhi-Frederik Rreshpja   Hënëza krahthyer pas çative Fshihet në çerdhen e ujërave. Vështron si rendin mamuthët e natës Nga varka e shiut, Noe i pikëlluar. Yllin jetim harruar në qiell Zë përdore një re e rrëmbyer. Horizontet e etura rrëzohen Dhe ikin nëpër vetëtima të thyera. Mamuthët e natës, të egër dhe madhështorë U hapën… Keep Reading

Letërsi/Tharm

Miting për Enver Hoxhën-Frederik Rreshpja

Miting për Enver Hoxhën-Frederik Rreshpja   Ulërijnë servilët dhe injorantët: hosana! Turma pa tru të bie ndër këmbë Si popull i mallkuar fisi i arbrit I bie më gjunjë urdhrit tënd. Asnjëri s’e sheh gjakun që rrjedh Anës tribunave si lumë Fantazmat e martirëve që ti vrave Dëshpërohen mbi kokat e turmës. Por do të… Keep Reading

1 2 3 4
Go to Top