Tag archive

Klodi Leka

Letërsi/Përkthim/Tharm

Mbresa-Klodi Leka

Mbresa-Klodi Leka   I. Jetoj këto kohë ëndrrën e madhe  të jem zotëria Lekë. Ja, këtë mëngjes  ha drekë, oriz dhe peshk, e si diell i ankoruar në ajër të kaltër, puth me gjuhë mes njerëzish tê dashurën.  Gjithçka është okej, re dhe verë, gjersa më tej vegoj një grua me flokët kaçurrelë,  shoshka, fustan… Keep Reading

A(rt)ktivizëm/Muzikë

Trarët në kokat e artistëve-Klodi Leka

Klodi Leka Qarkullimi viral i një pamjeje filmike në virtualitet, ku dy të rinj ne dukje të varfër e të margjinalizuar lodrojnë me statujën e bronztë të këngëtarit Françesk Radi, duke i hipur kaluç mbi sup apo duke dhunuar kitaren e tij të bronztë, ndezi shumë zemërim në skenën muzikore të qytetit. Përveç mbesës së… Keep Reading

A(rt)ktivizëm/Biseda/Letërsi

Poezia duhet të jetë  molotov i mbushur me ankth, kujtesë dhe zjarr. Nëse ajo nuk është e rrezikshme, nuk është poezi/Bisedë me aktivistin Klodi Leka

Bisedë me aktivistin Klodi Leka mbi letërsinë dhe politikën. Ai është anëtar i Organizatës Politike prej pesë vitesh dhe si i tillë e sheh të pandarë artin nga politika. Leka rrëfen disa detaje tronditëse në fillimet e viteve të tij studentore ku u formësua nderëgjegjia e tij sociale dhe politike: Kur zbarkova në Tiranë si… Keep Reading

Go to Top